madárinfluenza;Ebola;

Fotó: John Moore/ Getty Images

- Ebola: 7,5 ezer halott

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint a nyugat-afrikai Ebola-járványnak már 7588 halálos áldozata van. A fertőzöttek száma legkevesebb húszezer. A Time magazin által az év embereinek választott Ebola ellen harcoló egészségügyi dolgozók a legújabb jelentések szerint egyre újabb fertőzési pontokat azonosítanak. Eközben Líbiában - ahol nincs jelen az Ebola - a hatóságok tudomása szerint legalább négyen meghaltak az utóbbi napokban madárinfluenzás fertőzés miatt.

A napokban Guinea déli részén, a százezer lakosú Kissidougouban kezdett el minden előjel nélkül robbanásszerűen terjedni a vírus. Országszerte ugyancsak magas volt a megbetegedések száma az előző héten Guineában, amikor az ENSZ Egészségügyi Világszervezete 156 új esetet regisztrált.

Sierra Leonéban sem történt előrelépés a járvány elleni küzdelemben. Az ország északi és nyugati részében az elmúlt héten 321 új megbetegedést regisztráltak; csak a fővárosban, Freetownban százan kapták el a vírust egy hét alatt, annak ellenére, hogy a szakemberek házról-házra járnak, hogy a fertőzés megelőzéséről tájékoztassák a lakosságot és felhívják a figyelmet a védekezés fontosságára. A járvány terjedésének megfékezése érdekében az ország északi részében megtiltották az istentiszteletek összehívását mind a keresztények, mind a muszlimok számára. A karácsonyi misék is elmaradtak.

Az Ebola egyik felfedezője, Peter Piot belga mikrobiológus az Independent nevű brit lapnak elmondta, véleménye szerint Európa sebezhetővé válik, ha nem kezeli az Ebolát „nemzetbiztonsági ügyként”, ahogyan az Egyesült Államok teszi. A tudós szerint kiképzett alakulatokra van szükség Európában, amelyek bevethetők a vírus ellen. Úgy véli, hiba, hogy Európában nincsen járványügyi hírszerzés, és csak az USA-ból érkező információkra hagyatkozhatunk. Piot szerint gondoskodhatunk arról, hogy ez legyen az utolsó olyan Ebola-járvány, amelynek során a karanténon kívül más eszköz nem áll rendelkezésünkre a vírus ellen.

A nyilatkozatra reagálva a brit egészségügyi miniszter elmondta, hogy a mostani járvány bebizonyította, hogy a járványok esetében hatékonyabb globális reakcióra van szükség, és Nagy-Britannia ki fogja venni a részét ebből.

Az év embere, 2014
A Time magazin 1927 óta minden évben – szerkesztőségi döntés alapján – osztja ki az Év embere díjat. Idén az Ebola-járvány ellen küzdő emberre esett a választás. ,,Bebizonyosodott, a globális egészségügyi rendszer sehol sem olyan erős, hogy mi biztonságban érezzük magunkat a fertőző betegségekkel szemben. A „mi” azt jelenti, mindenki, s nem csak azok, akiknek nap mint nap az életüket követelő fenyegetésekkel kell szembenézniük, tőlünk távol eső vidékeken" – magyarázta a döntést Nancy Gibbs, a Time magazin vezető szerkesztője.

Megkezdik a kínaiak által kifejlesztett Ebola-vakcina embereken történő tesztelését, nyilatkozta a kínai Védelmi Minisztérium szóvivője a China Daily-nek. A szóvivő, Yang Yujun egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy a vakcinát a Katonai Orvostudományi Intézet kutatócsoportja fejlesztette ki. A katonai és állami hatóságok értékelése pozitív volt, így megkezdődhet a klinikai tesztelés.

A kínaiak fejlesztése több szempontból is egyedülálló. Egyrészt a világon a harmadik olyan Ebola elleni oltóanyag, amely eljutott a klinikai tesztelésig, másrészt, a világ első 2014-es genetikai mutációval előállított vakcinája.

Az oltóanyag fejlesztése nem az első lépés a kínaiak részéről az Ebola megfékezésére. Szeptember óta több mint 300 katonai alkalmazottat és specialistát küldtek Sierra Leone-ba és Líbiába a járvány leküzdésének segítésére. A kínai erők a járvány elleni harcban együttműködtek a WHO és az Orvosok Határok Nélkül szervezeteivel, valamint Líbiában az ENSZ erőivel.

Ebola helyett madárinfluenza
Közben négy, madárinfluenzás beteg halt meg nemrég Líbiában. Három esetet Tripoliban, egyet Tobrukban azonosítottak. Ez utóbbi városban egy embert kezelnek. A H5N1 jelzésű vírustörzs több mint négyszáz halálesetet okozott Délkelet-Ázsiában a 2003-as megjelenése óta. Egy újabb, H7N9 jelű változat 170-nél több halálos áldozatot szedett, amióta 2013-ban azonosították. Egy harmadik törzs, a H5N8 jelű nemrég tűnt fel, és most először Európában is. A Líbiával szomszédos Egyiptomban a H5N1-es vírus nyolc embert ölt meg ebben az évben.



Populista húrokat pengetett évértékelő beszédében Aleksandar Vucic szerbiai miniszterelnök, aki azonban azt is elmondta, tudja, hogy elveszíti a következő választást.