Komoly megszorító intézkedéseket foganatosított az elmúlt hónapokban a belgrádi kormány, többek között a közszféra béreit és a nyugdíjakat is csökkentette, ami országszerte tiltakozási hullámot keltett. A csatlakozási tárgyalásokat elkezdő Szerbia az Európai Uniós tagság érdekében kész a legszigorúbb gazdasági intézkedésekre, az Oroszország elleni szankciókhoz azonban egyelőre nem hajlandó csatlakozni, mint ahogy Koszovó függetlenségének elismerését is megtagadta. Eredetileg ez utóbbi két lépés nem feltétele az uniós tagság elnyerésének – Koszovót nem minden EU-tagállam ismerte el, az Oroszország elleni szankciók pedig csak a tagállamok számára kötelező – mégis, Brüsszel egyértelművé tette Belgrád számára, hogy mindkettőt elvárja.
Vucic szombati, a kabinet nyolc hónapos teljesítményét értékelő beszédében azt emelte ki, hogy „ez a nehéz döntések kormánya egy nehéz időszakban” és kijelentette, kormánya „kiszabadította Szerbiát a rablók szorításából, és visszaadta a polgároknak”. Meglátása szerint az április 27-én alakult kormány „visszaadja a polgároknak a reményt, hogy amennyiben dolgozni fognak, kitartóak és szorgalmasak lesznek, Szerbia egy tisztességes állammá válik”. „Elégedett vagyok, amiért Szerbiát elvettük a rablóktól és visszajuttattuk a polgároknak” – fogalmazott Aleksandar Vucic.
Aleksandar Vucic szerbiai miniszterelnök. FOTÓ: Getty Images
A CNN televíziónak adott interjújában, amelyet egy szerb csatorna is közvetített, a miniszterelnök azt hangsúlyozta tisztában van helyzetével és intézkedéseinek várható következményeivel. „Nem azért fogadtam el a kormányfői megbízatást, hogy a következő választásokat várjam és legyőzzem minden politikai ellenfelemet. Tudom, mi fog történni a következő választásokon. A legnagyobb valószínűség szerint el fogom veszíteni, mint ahogyan ez a reformokat végrehajtókkal történni szokott”, mondta a miniszterelnök. Hangsúlyozta: elégedett azzal, amit kormány eddig elért, de a reformoknak folytatódniuk kell.
Az ellenzéki Demokrata Párt (DS) vezetője, Bojan Pajtic szerint nem a politikai pártok, hanem az elégedetlen polgárok fogják megdönteni a kormányt, mert annak politikája olyan mértékben veszélyezteti a polgárok egzisztenciáját, és olyan mértékben uralkodott el a kétségbeesés és reménytelenség, hogy a kormány megdöntéséhez már nem lesz szükség a politikai pártok részvételére. Az ellenzéki vezető hangsúlyozta, nem polgári elégedetlenségre szólít fel, hiszen az emberek viszont már az utcákon vannak.