Vida Ildikó;NAV;beutazási tilalom;kitiltási botrány;André Goodfriend;

Fotó: Népszava

- Nyílt háború Amerikával

Nyílt hadüzenetet fogalmazott meg az Egyesült Államok számára Orbán Viktor az ünnep előestéjére időzítve. A kormányfő azzal vádolta meg az amerikai kormányt, hogy Vida Ildikó adóhatósági elnök és öt társának kitiltása, valamint a példátlan korrupciós gyanú mindössze "egy fedőtörténet", amely része az Egyesült Államok befolyásszerzési kísérletének. Washington eközben a magyar jogállamiságot érintő, sokszor megfogalmazott aggályainak figyelembe vételét sürgeti, s informálisan világossá tette: nem függeszti fel az amerikai ideiglenes ügyvivő, André Goodfriend diplomáciai mentességét.

Orbán Viktor szerint az amerikai kitiltási ügy és a korrupciós gyanú "egy tipikus titkosszolgálati befolyásszerző akció kísérőjelensége"

Orbán Viktor szerint az Egyesült Államok befolyást akar szerezni Közép-Európában, és ehhez használja fedőtörténetként a korrupciót. A kormányfő tegnap este az M1 Az este című műsorában felvételről sugárzott interjúban azt mondta, szerinte azért is volt sűrű 2014, mert az év második felében két okból át kellett alakítaniuk a terveiket: az orosz-ukrán konfliktus miatt, és "előkerült a nemzeti függetlenség kérdése" is. "Valóban, az ember azt gondolta volna, hogy három választás után a dolgok nyugodtabbak lesznek (...), de be kell látnunk, nem mi tehetünk arról, hogy olyan időket élünk, amilyeneket" - fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint az egész világon most osztják újra a lapokat, az "általános feszült európai hangulat" pedig Magyarországon is érezteti hatását.

Az amerikai kitiltási üggyel kapcsolatban azt mondta, "minden gondolkodó ember tudja, hogy a korrupciós vád fedőtörténet". Valójában Orbán szerint arról van szó, hogy az Egyesült Államoknak új keletű érdekei lettek ebben a térségben, befolyást akar szerezni, és ehhez használja fedőtörténetként a korrupciót. Ezt szerinte onnan lehet tudni, hogy amikor a kormány konkrétumokat követel az Egyesült Államoktól, akkor az "valahogy sohasem történik meg". Ez egy tipikus titkosszolgálati befolyásszerző akció kísérőjelensége - jelentette ki. Szerinte "új korszakba léptünk", az Egyesült Államok "nem egyszerűen beleavatkozik, hanem aktív és cselekvő részese" a közép-európai országok belpolitikai életének. A kormányfő ennek okát az orosz-ukrán konfliktusban, valamint az Európai Unió és az Egyesült Államok között zajló szabadkereskedelmi tárgyalásokban látja.

Arra a kérdésre, hogy tervben van-e esetleg André Goodfriendnek, az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége ideiglenes ügyvivőjének kitiltása Magyarországról, Orbán azt felelte: nincs ilyen konkrét terv, de "a kormánynak minden alkalommal olyan válaszlépéseket kell adnia, amelyek megfelelnek Magyarország tekintélyének". Ezzel a kormányfő lényegében elismerte, hogy a játék arra mehet ki: miután az Egyesült Államok nem függeszti fel Goodfriend diplomáciai mentességét, a magyar hatóságok a Magyarországról való távozásra kényszeríthessék az ügyvivőt. Lapunk már hetekkel ezelőtt megírta: előfordulhat, hogy a Goodfriend ellen épp Orbán által kikényszerített büntetőeljárás célja az, hogy egy "alapos gyanút" követően a kormány nem kívánatossá nyilváníthassa a diplomatát, aki ellen eljárás nem indul. Orbán ugyanis még december elején azt válaszolta a "magyar kitiltási listára" vonatkozó kérdésre, hogy úgy fognak eljárni, ahogy egy függetlenségére büszke államnak el kell járnia. Később ezt szó szerint megismételte Trócsányi László igazságügyi miniszter is, aki Mesterházy Attila MSZP-s országgyűlési képviselő kérdésére a parlamentben megerősítette, lesz magyar kitiltási lista, s készül valamiféle törvénymódosítás is az ügyben. Tegnap már Valki László nemzetközi jogász is azt mondta a Népszabadságnak, nemigen lehet más kimenetele az ügyvivő körüli, immár az ügyészség bevonásával zajló cirkusznak, mint Goodfriend persona non gratává nyilvánítása.

Megírtuk: Szijjártó Péter tegnap levelet küldött az Egyesült Államok külügyminisztériumához az ideiglenes ügyvivő diplomáciai mentességének felfüggesztéséről. A Legfőbb Ügyészség hétfő délelőtt közölte, hogy kezdeményezte a külügyminiszternél azokat az intézkedéseket, amelyek Goodfriend diplomáciai mentességének felfüggesztéséhez szükségesek. A vádhatóság a korrupciógyanúba keveredett, s Amerikából kitiltott Vida Ildikó feljelentése alapján nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozva elkövetett rágalmazás vétségének gyanúja miatt indított nyomozást. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke azután tett feljelentést, hogy Orbán egyértelművé tette: ha nem perli be rágalmazásért Goodfriendet, akkor leváltja. Az eljárásmód miatt Victoria Nuland, az Egyesült Államok európai és eurázsiai ügyekért felelős államtitkár-helyettese két hete telefonon tiltakozott Szijjártónál. A magyar külügy ugyanakkor azt cáfolta, hogy Nuland hétfőn is telefonált volna, korábban azonban washingtoni források azt állították: az amerikai kormány az ügyészségi indítvány miatt is fölháborodását fejezte ki.

Informálisan üzentek
Az amerikai külügyminisztérium egyik hivatalnoka több internetes portállal közölte: szorgalmazzák, hogy a magyar kormány vegye figyelembe a hazai és külföldi aggályokat.
A név nélkül nyilatkozó forrás arra reagált, hogy Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Magyar Hírlapnak adott interjújában - Orbánhoz hasonlóan - keményen nekiment az USA-nak, illetve nagykövetségének. Az illetékes szerint konstruktív diplomáciai párbeszéd folytatására törekszenek Magyarországgal azokkal az aggályokkal kapcsolatban, amelyeket korábban fogalmaztak meg több európai partnerrel együtt.
Felidézte, hogy ezek a magyar kormány számára korábban megfogalmazott kifogások a demokrácia helyzetével és a jogállamisággal kapcsolatosak, hiszen az amerikai fél már beszélt a nyilvánosság előtt azokról a magyar lépésekről és döntésekről, amelyek ártanak a demokratikus intézményeknek, a civil társadalomnak és a sajtószabadságnak.



Halálra gázoltak egy gyalogost Nyíregyháza külterületén kedd este - közölte honlapján a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság.