Egyre szövevényesebb a Sony elleni hackertámadás ügye. Az FBI szerint a kiberakciót a The Interview című szatirikus film miatt indították észak-koreai, hackerek, az alkotásban két amerikai újságíró végez a kis vezérrel, Kim Dzsong Unnal.
A Sony-ügy csak egy mellékszála a folyamatosan romló amerikai-észak-koreai viszonynak. Csütörtökön az ENSZ közgyűlése határozatot fogadott el az ország emberi jogsértései miatt. A dokumentumban a Biztonsági Tanács tagjait felszólították arra, állítsák nemzetközi bíróság elé a sztálinista államot. Ezt követően hétvégén Phenjan sértődötten bejelentette, további atomfegyvereket épít, hogy erősítse „önvédelmi képességét”. Észak-Korea szerint csakis az Egyesült Államok állhatott a határozat mögött, s a rezolúció „az amerikaiak ellenséges politikájának kristálytiszta kifejezése”.
A Sony-ügy csak hab a tortán. A hackertámadás komoly diplomáciai viszállyá terebélyesedett, hiszen Washington rádöbbent arra, mennyire védtelen egy beláthatatlan következményekkel járó kibertámadással szemben. Az Egyesült Államok szerint egyértelmű, hogy Phenjan áll a Sony elleni támadás háttérében, Phenjan azonban ezt tagadja, s azt közölte, indítsanak közös vizsgálatot Washingtonnal, hogy felderítsék hátterét és bizonyítsák ártatlanságukat. „Igazolni tudjuk, hogy semmi közünk az akcióhoz” – hangzott el a phenjani televízióban. Nem maradt el a szokásos észak-koreai fenyegetés sem: az ország „komoly következményeket” helyezett kilátásba.
John Kerry amerikai külügyminiszter élesen elítélte a támadást és a fenyegetést, amelyekkel Észak-Korea „megsérti a nemzetközi normákat”. Szerinte Phenjan a szabad véleménynyilvánítás ellen indított támadást. Barack Obama elnök a Sonyt is bírálta. Úgy vélte, nem lett volna szabad lemondani a film bemutatóját. „Nem élhetünk olyan társadalomban, amelyben egy diktátor határozza meg, mikor lehet cenzúrát életbe léptetni” – hangoztatta. A Sony azt közölte, későbbi időpontban bemutatják majd a filmet. Nem kizárt, hogy csak DVD-n forgalmazzák majd.
Kiderült az is, hogy a Sony konszern vezetője, Hirai Kazuo már korábban is aggodalmát fejezte ki a film bemutatásának következményei kapcsán. Ezért már júniusban elrendelte néhány jelenet kivételét a filmből – adta hírül a Los Angeles Times.
Az amerikai kormányzatot annyira kétségbe ejtette a sikeres hackertámadás, hogy Kína segítségét is kérte – pedig korábban a washingtoni adminisztráció éppen Pekinget vádolta internetes kémtevékenységgel. Egy kormányzati forrás a New York Timesnak elmondta, az a céljuk, hogy egyfajta internetes blokádot hozzanak létre, amely megakadályozza, vagy legalábbis megnehezíti a hasonló kibertámadások megindítását. Azért kulcsfontosságú Peking támogatása, mert minden Észak-Koreába irányuló távközlési kábel Kínán halad keresztül. Az FBI vizsgálatának megállapítása szerint a hackertámadást ezeket a távközlési vonalakat érintve szingapúri, thaiföldi és bolíviai szervereken keresztül indította a magát „a Béke Őrzőinek” nevező csoport.
Az amerikai adminisztráció komolyan számba veszi annak lehetőségét, hogy visszahelyezze Észak-Koreát a terrorizmust támogató országok listájára. Phenjan mintegy 20 évig volt a listán, s 2008-ban még George W. Bush adminisztrációja vette le onnan abban a reményben, hogy ezzel előmozdítja a tárgyalásokat Phenjan atomprogramjáról – írta a Wall Street Journal. A terrort támogató amerikai listán Irán, Szudán és Szíria található.