Hír TV;Századvég;drogteszt;

Tegnap a negatív eredményről készült fotót posztolt a Facebookon a Hír Tv Célpont című műsorának stábja. FOTÓ: Facebook

- A Célpont stábja már pisilt

A nemzeti drogteszt bevezetését meg sem várva tegnap a negatív eredményről készült fotót posztolt a Facebookon a Hír Tv Célpont című műsorának stábja. Az is látható, ahogy Losonczi Kata riporter épp saját vizeletmintáját nyújtja valakinek, a kép alá pedig azt írták: "berezeltek a vizeléstől a ballib újságírók". A fotókat a hvg.hu találta meg. Losonczi néhány napja az Index, a 444.hu és a hvg.hu főszerkesztőjét kérdezte: hány újságírójuk vállalná a drogtesztet, illetve tervezik-e ennek bevezetését. 

Arról is érdeklődött: lehet-e a szerkesztőségben kábítószert fogyasztani, van-e erre vonatkozó tilalom. A riporter azzal indokolt: felmérést készít műsorához. A szerkesztőségek ugyan nem írták, hogy támogatják a drogot, Losonczi mégis arra jutott, hogy "berezeltek" Kocsis Máté ötletétől.

A Faludi Wolf Theiss Ügyvédi Iroda munkatársa eközben megvizsgálta, milyen gyakorlati problémákat jelent a munkáltatóknak a drogteszt. Míg az alkoholos befolyásoltság kérdése egyszerűbben kezelhető, a drogfogyasztás sokkal összetettebb - fogalmazott Buzási Barnabás. Az alkohol ugyanis egyértelműen és gyorsan kimutatható, a drogfogyasztás ellenőrzése több problémát vet fel. Részben, mert a kábítószer-fogyasztásra vonatkozó személyes adatok "különleges adatoknak" minősülnek. Az adatvédelmi biztos 2005-ös, ma is irányadó állásfoglalása rámutat, a munkáltatók számára egyszerűen elérhető mobiltesztek hatékonysága nem egyértelmű, ráadásul ezek a tesztek tipikusan nem a munkavégzésre való alkalmasságról, hanem a korábbi fogyasztásról adnak felvilágosítást. Egyes gyógyszerek fogyasztása is befolyásolja az eredményt, illetve az egyszerűbb tesztek nem feltétlenül képesek drogok mennyiségét, a fogyasztás óta eltelt időt meghatározni. Az adatvédelmi biztos kiemelte, a munkahelyi drogtesztek általános jelleggel nem alkalmazhatóak, mert a munkaviszony alá-fölérendeltségi jellege miatt a hozzájárulás önkéntessége megkérdőjelezhető, továbbá a teszt súlyosan beavatkozik az érintett magánszférájába, illetve a személyiségi jogokat sértő gyakorlathoz vezethet. A Munka törvénykönyve a személyiségi jogok védelme körében rögzíti, hogy a munkáltató a munkavállalókat kizárólag a munkaviszonnyal összefüggő magatartása körében ellenőrizheti, és az ellenőrzés során alkalmazott eszközök, módszerek nem járhatnak az emberi méltóság megsértésével. A munkavállaló magánélete pedig nem ellenőrizhető.

A Századvég Alapítvány felmérése szerint a magyar lakosság döntő része egyetért az önkéntes iskolai kábítószertesztek ötletével. A megkérdezettek többsége a bizonyos szakmákban végrehajtott drogteszteket is támogatja, és túl megengedőnek tartja a kábítószer-fogyasztás jelenlegi szabályozását. A Századvég felmérése azonban - korábbi más kutatásaik miatt - megkérdőjelezhető.

Családba nem üt a mennykő – ez lehet a magyarázata annak, hogy a kormány tagjai és más vezető fideszesek, KDNP-sek előszeretettel „ültetik” rokonaikat állami állásokba. Legutóbb Áder János köztársasági elnökről derült ki: fia a közmédiánál kapott jól fizető állást. Bár az elnöki hivatal korábban is jeleskedett a családtagok helyzetbe hozásában, más állami hivatalok és közintézmények sincsenek lemaradva.