Fidesz;Orbán Viktor;Áder János;MTVA;

Áder János államfővé választása után a gratulációkat fogadja – Áder András (a kép jobb szélén) azóta a közmédiához került FOTÓ:

- A Fidesznél első a család

Családba nem üt a mennykő – ez lehet a magyarázata annak, hogy a kormány tagjai és más vezető fideszesek, KDNP-sek előszeretettel „ültetik” rokonaikat állami állásokba. Legutóbb Áder János köztársasági elnökről derült ki: fia a közmédiánál kapott jól fizető állást. Bár az elnöki hivatal korábban is jeleskedett a családtagok helyzetbe hozásában, más állami hivatalok és közintézmények sincsenek lemaradva.

Arrogánsan támadt vissza az MTVA a Népszabadság újságírójára, amikor arról érdeklődött, hogy Áder János fiát valóban foglalkoztatják-e a közmédiánál. Kiderült ugyanis, Áder András, a Gazdasági Rádió korábbi munkatársa október 17-e óta „kiemelt multimédiás újságíró” beosztásban segíti a közmédia munkáját, havi 530 ezer forintért. Ám az MTVA visszakérdezett, vajon a lapnak is van-e olyan munkatársa, akinek rokona ismert ember, és hogy vizsgálják-e a rokoni szálakat munkafelvételnél?

Pedig ez utóbbi vitathatatlanul felmerül az elmúlt évek gyakorlata alapján a Fidesznél. A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) egyébként is kitűnik a „családi összefogás” támogatásában. 2010 őszén, Schmitt Pál elnöksége alatt kezdték foglalkoztatni nemzetpolitikai főtanácsadóként Kiss Antalt, akinek később testvére, Kiss Norbert lett a hivatal kommunikációs vezetője. Az azóta bukott államfő unokaöccse, Schmitt Pál Péter sem került messze az államigazgatástól, ő a Miniszterelnökségen kapott munkát: előbb külügyi tanácsadóként Orbán Viktor stábjában, majd ugyanitt, az akkor még Szijjártó Péter vezette külügyi és külgazdasági államtitkárságon rábízták a külügyi főosztály vezetését. 2013 szeptemberében sanghaji főkonzul lett, de idén augusztusban a nagy külügyi átalakítások közepette hazarendelték.

Ugyancsak a KEH „fogadta be” a 2006 őszi eseményekről jelentést készítő, a semmisségi törvényt megalkotó fideszes Balsai István fiát: ifjabb Balsai István jogi tanácsadói munkakört szerzett - pályáztatás nélkül. A KEH azzal védekezett, nem is volt előírás a pályáztatás, idősebb Balsai pedig úgy vélte, „nem is kell tudnia” róla, felnőtt fia hol dolgozik. Korábban Kontrát Károly belügyi államtitkár lányáról is kiderült, szintén a KEH foglalkoztatta.

A már megszűnt Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vezetőjének, Petykó Zoltánnak a lánya a vidékfejlesztési minisztériumhoz került, de maga a kormányfő is elsősorban családjában bízott: unokatestvére, Vitézy Zsófia előbb az erőforrás tárca sajtófőnöke, majd a főpolgármester döntésére a Budapest Fesztiválközpont Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója lett. Az ő féltestvérét, Vitézy Dávidot pedig nemrég menesztették a Budapesti Közlekedési Központ éléről.

A sajtó az elmúlt években ugyancsak beszámolt arról, hogy Deutsch Tamás volt feleségét, Für Ágnest a kormányzati kommunikációért felelős államtitkárság alkalmazta, míg a legfőbb ügyész, Polt Péter felesége a humán tárca helyettes államtitkára lehetett.

Ugyanakkor a KDNP is élen jár a családbarát foglalkoztatásban: néhány éve a Blikk tárta fel, hogy előző ciklusbeli 37 képviselőjéből legalább 9-nek a rokona fizetett alkalmazott volt az Országgyűlésnél, pontosabban a KDNP-frakciónál. Harrach Péter frakcióvezető – akinek egyik fia titkárként dolgozott ugyanott - azt mondta, a KDNP "húszéves tapasztalata", hogy az ilyen munkát legjobban a családtagok tudják elvégezni, de nettó 85 ezer forintért "nehéz is lenne alkalmasabb embert találni". Pálffy István korábbi KDNP-s képviselő feleségéről is kiderült, hogy pályáztatás nélkül vette fel az erőforrási tárca egyik háttérintézménye. A talán legkomikusabb átfedés az volt, hogy a KDNP-s Rubovszky Györgynek párttársa, Latorcai János felesége lett a személyi titkára, míg Rubovszky lánya Latorcainak titkárkodott.

Orbán Viktor szerint a fékek és ellensúlyok rendszere amerikai találmány, az európai rendszerek nem erre épülnek. Csakhogy az utóbbi öt évben - amikor a kétharmad gyakorlatilag megszüntette a fékeket és ellensúlyokat - az ország nem sokat ment előre. Való igaz, az embereket kevéssé érdeklik a társadalmi szerződések, a fékek és ellensúlyok, vagy a politikai filozófiák. S bár érzékenyen érinti őket a szétmorzsolódó közmorál, a méltatlanul gyakorolt hatalom, egyvalami győzné meg őket igazán. A sikeres kormányzás. Ennek pedig ma nyomát sem látni Magyarországon.