;

unortodoxia;

- Történelmi lecke

Nem az a baj, hogy Unortodoxiának saját történetkutató intézete van és ettől némelyek azt hiszik, hogy a történelmet is úgy alakíthatjuk, ahogy akarjuk. Önmagában még az sem baj, ha az ország első számú vezetője egészen sajátosan szemléli a történelmet és ennek még hangot is ad. A baj az, ha mostantól ez lesz kötelező. És erre minden esély megvan.

Jó, ha felkészülünk tehát a következő alapvető változásokra. Először is, ezentúl csak az beszélhet diktatúráról, aki benne is élt. Aki nem, az csak hiszi, hogy rendelkezik "a diktatúra fantomképével", pedig a lényeget aligha ismeri. Tehát kuss! Másodszor: mi a saját bejáratunkon léptünk be a demokrácia intézményébe, amely "abban különbözik a diktatúrák megalomán építményeitől, hogy ide több ajtón keresztül is szabadon be lehet jutni". Vagyis nehogy valaki úgy gondolja, hogy a rendszerváltozáshoz kellett Bush és Kohl és Gorbacsov, valamint a megfelelő világpolitikai helyzet! Azt mi egyedül vívtuk ki, szemben az egész világgal és ezért csak tisztelet övezhet minket. Harmadszor pedig: a II. világháború végén, a jaltai és a potsdami tárgyalásokon a nyugati világ képviselői "tálcán kínálták fel Kelet-Európa népeit a zsarnokságnak". És ha nincsenek az olyan bátor hazafiak, mint például Orbán Viktor, aki egymaga űzte ki Magyarországról a szovjet katonákat, akkor még mindig diktatúrában élnénk. Amit azonban a nyugati világban nem ismerhetnek igazán (ld. 1. pont).

Már akkor sejthető volt, hogy itt nincs szükség valódi történészekre, amikor Szakály Sándor a szakmát megcsúfolva Kamenyec-Podolszkijról értekezett és jutalmul megkapta az új történetkutató intézetet. Erre csak rátromfolt a napokban Boross Péter volt miniszterelnök az antiszemitizmust tagadó emlékeivel. A csúcsot azonban természetesen Orbán Viktor jelenti, akit nyilván megihlettek a Magyar Tudományos Akadémia falai, s az imént idézett mondataival (is) tisztelgett a 25 éve előtti romániai forradalom előtt. Beszédét azzal zárta: a szabadsággal úgy kell élni, hogy ne gátlástalan önzéshez vezessen.

Ám hogy ez hogyan fér össze többi kijelentésével, azt még a történészeknek ki kell vizsgálniuk.