Lázár János;kisbetétesek;Tisza Takarékszövetkezet;

- "A nemzeti ügyek kormányának együtt kell éreznie"

Boldog István, a tiszazugi térség fideszes országgyűlési képviselője levélben fordult segítségért Lázár Jánoshoz, a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez, hogy a tiszaföldvári Tisza Takarékszövetkezet működésének felfüggesztése miatt bajba jutott betétesek minél hamarabb megkaphassák a pénzintézetben tartott pénzüket.

"Választókörzetem több mint tízezer lakosának számláját zárolták, az éppen oda érkező nyugdíjukat, fizetésüket, segélyüket nem tudják kivenni. A döntés következtében családok ezrei maradnak egy fillér nélkül kilátástalan helyzetben - írja levélben Boldog István.  

A térség fideszes országgyűlési képviselője  hangsúlyozza: a nemzeti ügyek kormányának együtt kell éreznie és segítséget kell nyújtania a bajba jutott állampolgároknak. Boldog István szerint a helyzet talán Tiszatenyő községben a legsúlyosabb, ahol az önkormányzat számláit is zárolták.

Ahogy a Népszava is megírta, a Magyar Nemzeti Bank a múlt héten pénteken vonta vissza a Tisza Takarékszövetkezet működési engedélyét, miután a betétesek biztonsága érdekében a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) kizárta tagjai közül a pénzintézetet.    Az akkori közlemény szerint a takarékszövetkezetnél meglévő betéteseket az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) a jogszabályok adta határidőn belül 100 ezer eurós összeghatárig (több mint 30 millió forintig) kártalanítja. 

Tóth István, az OBA szóvivője szerdán a távirati irodának azt mondta, hogy az OBA azt követően tud lépni, miután az MNB dönt a takarékszövetkezet végelszámolásáról, vagy bírósági döntés születik a hitelintézet felszámolásáról. A takaréknak a szeptember végi adatok szerint 10 860 betétese van, működési területe jellemzően Jász-Nagykun-Szolnok megye és környéke.

Garantálják: Nem lesz több takarékszövetkezeti csőd
Lezárult pénteken az a másfél éve megkezdett munka, amelynek célja a szövetkezeti hitelintézetek átvizsgálása, a szabálytalanul működő intézmények kiszűrése, végső soron a takarékszövetkezeti szektor megerősítése volt; a garanciaközösség felállításának köszönhetően több takarékszövetkezeti csődre nem kell számítani - közölte a Miniszterelnökség nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkársága. A Tisza Takarékszövetkezet esetében az átláthatatlan gazdálkodás és a súlyos működési szabálytalanságok miatt vált elkerülhetetlenné a kizárás, a tevékenységének megszüntetését kezdeményező, betétessel nem rendelkező Magyar Vidék Hitelszövetkezet pedig maga kérte a kilépést - olvasható a közleményben.


A helyzet a tiszazugi térségben most talán még sürgetőbb a családok, nyugdíjasok számára. Közeledik ugyanis a karácsony, ami a tehetősebb politikusoknak nyilván nem okoz fejfájást: miből teremtsék elő az akárcsak egészen szerény ajándékra valót. Egy, a Népszavában is ismertetett 
felmérés szerint általában hét embernek veszünk ajándékot. A megkérdezettek karácsonyi ajándékra háztartásonként átlagosan 67 ezer forintot költenek, míg további csaknem 45 ezer forintot az ünnephez kapcsolódó egyéb kiadásokra.

Tiszatenyő önkormányzata fizetésképtelenné vált 

Tiszatenyő önkormányzata gyakorlatilag fizetésképtelenné vált a tiszaföldvári Tisza Takarékszövetkezet működésének felfüggesztése miatt, miután ez a pénzintézet a több mint 1600 lelket számláló település számlavezetője. A faluban azonban nem állt meg élet, mert néhány beszállító továbbra is vállalta a legfontosabb egységek ellátását - közölte Kazinczi István (Fidesz) polgármester.

Tájékoztatása szerint az elmúlt hét végén 180 közmunkás és 20 hivatali dolgozó pénzének utalására adtak megbízást a takarékszövetkezetnek az önkormányzat számlájáról, de az emberek már nem jutottak hozzá a várt összeghez. "Bent ragadt" a pénzintézetnél az a 16 millió forint, amit a Belügyminisztériumtól forráskiegészítésül kaptak, és különböző számlákat egyenlítettek volna ki belőle.
Emellett Tiszatenyő látja el az egyik térségben folyó ivóvízminőség-fejlesztő projektben a pénzügyi gesztor szerepét, és több tízmillió forintot terveztek átutalni a fejlesztést irányító társuláshoz - tette hozzá.

Kazinczi István kitért arra, hogy a korábbi jó kapcsolat alapján a beszállítók megértik az önkormányzat hirtelen jött fizetési nehézségeit, így a későbbi fizetés mellett is vállalták a 1000 adagos közkonyha élelmiszerrel való ellátását, az állattenyésztő telepre a takarmány biztosítását, és helyi tüzépes is biztosítja a téli tüzelőanyagot a rászorulóknak.
Mindeközben segítséget kérő levelet írt a térség országgyűlési képviselőjének, a megyei kormánymegbízottnak, a megyei önkormányzat elnökének, a belügyi tárcának - mondta Kazinczi István, megjegyezve: központi engedély nélkül hitelt sem vehetnek fel. 

Polt Péter legfőbb ügyésznek a Fidesz-vezetőkkel ápolt szoros viszonyát jelző fotókat mutattak laptopjaikon az MSZP-s képviselők a parlamentben, miközben a legfőbb ügyész megtartotta beszámolóját a kriminalitási helyzetről.