A történelem legnagyobb tengeri és légi háborúja alakul ki a Csendes óceánon
A második világháború december 8-án bekövetkezett eseményei ismét bebizonyították, hogy ennek a két és fél év óta tartó, mérhetetlen arányú és példa nélkül álló mérkőzésnek egyik legalapvetőbb törvénye, hogy saját térfogatát időben és térben egyaránt növeli. Ez az összecsapás, amelyhez foghatót az emberiség eddigi történelmében még nem élt át, jogosan hasonlítható össze a lejtőn guruló kővel: minél messzebb jut el kiindulási pontjától, annál gyorsabb, annál fékevesztettebb az irama. Az arányok és a méretek állandóan növekedtek és 1941. június 22-e óta kifejlődött, az a szárazföldi küzdelem, amelyre valóban jogosan alkalmazták azt az annyiszor használt jelzőt, hogy „soha nem látott arányú".
A tulajdonképpeni Csendes-óceáni tengeri és légiküzdelem eddig három amerikai támaszpont körül zajlik le: az USA hajóhadának főtámaszpontja: a Hawai szigetek, továbbá az ettől nyugatabbra fekvő Wake és Guam szigetek körül.
A császári főhadiszállás jelentése szerint, a japán repülőbombák elsüllyesztették a „West Virginia" és az „Oklahoma" nevű amerikai csatahajókat, továbbá négy másik csatahajót és négy nagy cirkálót súlyosan megrongáltak.
A jelentés valószínűnek tartja, hogy egy repülőgép anyahajót is elsüllyesztettek. A kiegészítő japán jelentések közölték, hogy az amerikai támaszpontok ellen intézett légitámadások alkalmával összesen 181 amerikai repülőgépet pusztítottak el, míg hét japán repülőgép nem tért vissza. A jelentés szerint egyetlen japán hajó sem veszett el. Az amerikai jelentés szerint a Hawaii szigetek Pearl Harbour nevű amerikai tengerészeti támaszpontja ellen intézett japán légitámadás következtében egy öreg csatahajó, továbbá egy torpedóromboló elpusztult, míg több kisebb hajó súlyosan meg-rongálódott. Sok amerikai repülőgép tönkrement és a hangárokban is súlyos kár esett.
A jelentés szerint amerikai repülőgép erősítéseket küldtek a szigetre. A légitámadások áldozatainak száma Hawaii szigetén 3000 ember, közülük 1500 halott.
A „Giornale d'ltalia" jelentése szerint a japán flotta főereje kifutott a Csendes óceánra és számos csatahajó, nehéz cirkáló és több repülőgép anyahajó van — állítólag — úton a Hawaii szigetek felé.
A jelentés valószínűnek tartja, hogy a világtörténelem egyik legnagyobb tengeri csatája áll küszöbön. Más jelentések szerint eddig nagyobb tengeri összecsapásra még nem került sor.
Népszava 1941. december 10.