énekes;Palya Bea;dalszerző;Palya Udvar;

Palya Bea fontosnak érzi, hogy meséljünk egymásnak FOTÓ: PÁLFALVI KITTI

- Dúdolva dolgozni

Karácsonyi buliban énekel Palya Bea dalszerző-énekes a legújabb ünnepi videójában, melyet a két éve született kislánya ihletett. Amióta baba állt a házhoz, a művésznő dalai sok mindenben változtak, de a munkakedve most se hagyta el, a nőiségről pedig még szabadabban énekel.

- A legújabb karácsonyi klipjében sok ember bulizik együtt egy lakásban. Így néz ki Önöknél egy karácsonyi összejövetel?

- A karácsonyi nem, de sok más buli igen. Karácsonykor én elutazom egy másik kontinensre vagy itthon, szűk családi körben töltöm az ünnepet. A kisbabám megszületése óta már nem nagyon járunk házibulikba, sok este pedig dolgoznom kell nekem és a páromnak is. De a klipben a barátaink szerepelnek, így az ölelések, a mosolygások azt tükrözik, amilyenek az életben is vagyunk. Nálunk ilyen a hangulat, és nemcsak karácsonykor.

- A kislánya megszületése miben befolyásolta a dalszövegeket?

- Sokkal könnyebben írok dalt, és sokkal kevésbé ítélem meg önmagam egy-egy ötlet megszületésekor. Az anyaság nekem rengeteg önbizalmat, szabadságot és hitet adott, de a legfontosabb, hogy ha nem is eltűnt, de csökkent bennem a megfelelési kényszer. Az anyaság arra is tanít, hogy nem kell tökéletesnek lennem. Ezért szabadabban írok is dalokat. Amikor megszületik a fejemben egy ötlet, nem kell, hogy egyből tökéletes legyen.

- Az idén januárban megjelent A Nő című albumát már a közönség is jól ismerheti.

- Mielőtt kijött a lemez, megjelentettünk egy videósorozatot, mindegyik dalt meg lehetett hallgatni az oldalamon. Az ötlet bejött, többen ismerik azóta a zenémet. Korábban sokan csak az interjúkból ismertek. De a zenei videók áttörtek egy falat. A népdalénekes megnevezést is le akartam koptatni magamról, a dalszerző-énekes a legpontosabb elnevezés. Igaz, zenei bölcsőm a magyar népdal, és ma is játszom tradicionális zenéket, de az én valódi erőm a saját - dalírói - hangom, a személyesség. És paradox módon minél személyesebben írok, annál többen tudnak kapcsolódni hozzá, hisz a dalban szereplő "én" bárki lehet.

- Miben látja eredetinek a zenéit?

- A belőlem kiömlő dallamok és a szövegek nem tudnak nem eredetiek lenni, hiszen őszintén olyanok, amilyen én vagyok. Megtanultam bátran lenyúlni a lelkem legmélyebb rétegeibe, és onnan hozni fel a dalnak való matériát. A bátorsággal és az ebből jövő őszinteséggel én is jól járok és a közönségem is, hiszen változik a daloktól az életem - és az övék is.

- Voltak, akik visszajeleztek?

- Szegeden egy koncert után odajött hozzám egy fiatal lány, óvatosan átnyújtott egy kézzel írt levelet. Ebben felsorolta, hogy neki és egy barátnőjének mit adott A Nő című album videósorozata. Mindig nagyon várták az aktuális új videót, és közösen fogalmazgatták nekem a mondatokat utána, leírták, hogy a dalaim az ő bontakozó nőiségükre mennyi választ adtak.

- A nő című dalában például elmeséli, hogy hányféle lehet egy nő.

- Rengeteg nővel beszélgetek, és mindegyikük lénye kincs számomra. A várandósságom első két hónapját Mexikóban töltöttem, ahol sokféle vallású, korú, bőrszínű nővel találkoztam. Leültek mellém, fogták a kezem, és meséltek magukról. Ez a nőkben közös: életet tudunk adni, és erről mindenkinek van mondandója. Fontosnak érzem, hogy meséljünk egymásnak, mert csak így jövünk rá, hogy alapvetően jók vagyunk. Sok meghívást kapok női beszélgetésekre, és ott is csak a kezdő lendület és biztonság kell, aztán már jönnek a történetek, a nők megnyílnak egymás előtt.

-Elkötelezett feministának vallja magát ?

- Nem gondolok magamra így. A feminizmusról a századelő női jutnak eszembe, akik harcoltak a választójogért, és hálás vagyok nekik ezért, nélkülük nem írhatnám ma a dalaimat. Mint ahogy sok megégetett boszorkány is elődöm valahol. Én mai nőként beszélek a nőről és a férfiról. A férfiak lelkébe nem is tudnék belebújni, bár zárójelben megjegyezem: próbálkozom vele, írtam egy énekelt mesét a párom életéről, egyes szám első személyben...

- Lecserélte a zenekarát is az új lemezhez. Ez miért volt fontos?

- Pontosabban összeszedtem egy új zenekart, akkor épp nem volt mit lecserélni. Új lelkeket és füleket akartam magam köré, akik másképp hallgatnak engem, más szemmel tekintenek rám. A zenekar fele szemtelenül fiatal, széleslátókörű, és én ezt imádom. A banda öt férfi tagja mellett pedig méginkább azzá válhattam, ami vagyok: nővé.

- Miben lett más a hangzás?

- Ma már jobban tudom, mit szeretnék egy daltól, és a hangzás jobban szolgálja ezt, egységesebb a zene. A számok is lendületesebbek, fiatalosabbak. Ott van a fúvósom, Szokolay Dongó Balázs archaikus mágiája, és ott van a fiatal zenészek biztos ritmusszekciója is.

- Már öt éve udvarhölgye a Művészetek Völgyében az önről elnevezett Palya Udvarnak. Milyen „újításokkal” büszkélkedhet az udvar?

- A program évről-évre követi azt, ami bennem is új. Idővel lett gyerekudvar az udvaron belül, azért, hogy a szülő és a gyerek egyszerre tudjon szórakozni. Ma már rang az udvaromban fellépni, és ez nagyon jó érzés! Pont ezért lett egy, immár három éve működő zenei pályázatunk is. A zenészektől és a közönségtől is az a visszajelzés, hogy az én helyszínemen van valami különleges, van valami plusz. Benne van a szívem ebben az udvarban.

- Úgy hírlik, hogy még nyaralás közben is dolgozik.

- A Szabadon című dalom például egy horvátországi nyaralás alatt született meg, autóztunk, én dudorásztam. A mobilomra énekeltem fel vagy hatvan változatot, mire meglett a jó dallam. Hegyek és tavak vigyáztak rám két oldalt, mozgásban voltam, mellettem biztos férfikéz tartotta a kormányt. Így azért lehet jó dalokat írni.

Az Európai Parlamenthez fordult hétfőn 800 ismert izraeli közéleti személyiség azzal a kéréssel, hogy az uniós törvényhozás ismerje el Palesztinát. Kérésüket több európai nemzeti parlamenthez is elküldték. Ez precedens nélküli lépés Izraelben, ami ráerősít a svéd parlament által az ősszel elindított lavinára. Egyre több európai parlament hoz ilyen irányú jelképes döntést.