autóipar;Dél-Korea;beszállítók;

- Dél-koreai autóipari beszállítókat várunk

A dél-koreai vállalatok hozzájárulhatnak ahhoz, hogy tovább növekedjen a magyar autóipar - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Szöulban, miután tegnap tárgyalt Jun Bjung Sze dél-koreai külügyminiszterrel. Szijjártó - aki az Orbán Viktor miniszterelnök vezette delegáció tagjaként látogatott az ázsiai országba - a magyar-dél-koreai gazdasági együttműködésről szólva kifejtette: a két ország céljai egybevágnak, hiszen a szöuli kormány gazdaságfejlesztési terve alapján a közepes méretű koreai vállalkozások külföldi beruházásait nagy mértékben próbálják ösztönözni.

Nekünk pedig az az érdekünk, hogy ezek a vállalatok minél nagyobb számban Magyarországra jöjjenek, hiszen ezek csúcstechnológiát képviselnek mind az autóiparban, mind az elektronikában - mondta a miniszter. A koreai közepes méretű vállalatok kifejezetten hasznosak a beszállítói bázis kiszélesedésére. A tárcavezető szerint több beruházásról is folyamatosak a tárgyalások. Közös terv, hogy a közeljövőben a V4-ek és Dél-Korea egy miniszterelnöki, elnöki csúcstalálkozót rendezzen.

Szijjártó Péter néhány héttel ezelőtt is tárgyalt dél-koreai kollégájával. Októberi milánói találkozójukon – a Külgazdasági és Külügyminisztérium akkori tájékoztatása szerint – elhangzott, hogy a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok gyors növekedésnek indultak, a magyar export tavaly kis híján elérte a 300 millió dollárt, ez az idén júliusig újabb 23 százalékkal bővült, ami elsősorban az autóipari kivitel növekedésének köszönhető. A magyar Nemzeti Befektetési Ügynökség adatai szerint a gépek és gépi berendezések a leginkább meghatározók a Magyarország és Dél-Korea közötti kétoldalú áruforgalomban. További jelentős árufőcsoportok a magyar exportban a feldolgozott termékek, valamint a nyersanyagok.

Orbán Viktor kormányfő a Hankuk idegennyelvi egyetemen tartott, tegnapi angol nyelvű előadásában a résztvevők figyelmébe ajánlotta - a német gazdasághoz erősen kapcsolódó - Közép-Európát mint az elkövetkező nyolc-tíz évben az Európai Unió növekedési motorját.

Tíz évre titkosította a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) a vitatott Hortobágyi Nemzeti Park állami földbérlet pályázatiról készített vizsgálatainak ellenőrzési jelentését. A Népszava kérdésére küldött válaszában a hivatal az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvényre hivatkozva azt írták lapunknak:jelentésük "olyan döntés előkészítését szolgáló adat, amely a keletkezésétől számított tíz évig nem nyilvános".