kéknyelv-betegség;

- Harminc gazdaságban a kéknyelv-betegség vírusa

Harminc - hat kivétellel kis létszámú - gazdaságban mutatták ki a kéknyelv-betegség vírusát Csongrád megyében - tájékoztatott a megyei kormányhivatal kommunikációs vezetője.

Varga Márta közölte: a megye 1483 gazdaságában 54 542 állatnál történtek klinikai vizsgálatok, és 2710 állatból vettek vérmintát. A fertőzések jelentős részére a szűrővizsgálatoknak köszönhetően derült fény.

A felfedezett fertőzések 20 kilométeres körzetében az állatorvosok klinikai szűrővizsgálatot végeznek a kérődzőket tartó gazdaságokban, 3 kilométeres körben pedig vérmintát is vesznek az esetleges újabb gócok felderítésére. A 20 kilométeres megfigyelési zárlat alatti zónába 40 napig tilos az állatvásárokra kérődző állatokat bevinni, az állatforgalmazás is csak külön bejelentés után, szigorú feltételekkel történhet.

A hatóság folyamatosan figyelemmel kíséri a megbetegedést terjesztő szúnyogok mennyiségét. Az érintett gazdaságok 2 kilométeres körzetében - a fertőzött állatok kiemelését követően - továbbra is folyik a légi-, valamint földi rovarirtás. Fontos az állatok szúnyogellenes megelőző kezelése is.

Fertőzött állatokat találtak az ország déli határszélein fekvő más megyék területén is – közölte a kommunikációs vezető.

A szúnyogok által terjesztett vírusos állatbetegségre kizárólag a kérődző állatok - szarvasmarha, juh és kecske, valamint a vadon élő kérődzők - fogékonyak, az emberek egészségére nézve ártalmatlan.

A betegségnek nincs élelmiszer-higiéniai vonatkozása, az esetlegesen fertőzött állatokból előállított élelmiszerek sem jelentenek veszélyt az egészségre. 

A Mol kedden felkérte a horvátországi INA olajipari vállalat ügyvezető bizottságát, hogy hívja össze az INA részvényeseinek rendkívüli közgyűlését. A napirendre vétel után a Mol javasolni fogja a közgyűlésnek, hogy támogassanak egy 260 millió euró (2 milliárd horvát kuna, 80 milliárd forint) értékű rendkívüli osztalék-kifizetést az eredménytartalék terhére - szerepelt a Mol keddi közleményében.