Irak;Szíria;Iszlám Állam;Mr. Goodfriend;

André Goodfriend, a budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője, mögötte, Heisler András és Ilan Mor  a jeruzsálemi ter

- Goodfriend is részt vett a gyászimán

Gyászimát tartottak a Frankel Leó utcai zsinagógában a jeruzsálemi terrortámadás áldozataiért. Az imán Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke és Ilan Mor Izrael magyarországi nagykövete mellett  részt vett André Goodfriend, a budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője is.

Sokkolta a világot az a kedd reggeli merénylet, amely több év után a legsúlyosabb terrorakció volt az országban. Sokan attól tartanak, hogy az Irak és Szíria harmadát uraló Iszlám Állam (IS) szélsőséges ideológiája nemcsak a gázai, hanem a ciszjordániai palesztinok körében is mind népszerűbbé válik. Bár tegnap nyugalom honolt Jeruzsálemben, érezhető volt a feszültség. A főbb csomópontoknál rendőrök posztoltak.

A keddi merénylet során a zsinagógában imádkozó zsidókra támadtak. Négy izraeli vesztette életét, a két merénylőt lelőtték, kedden este pedig egy rendőr is belehalt sérüléseibe. Szakértők szerint a keddi merénylet csak a kezdet. A palesztinok körében ugyanis egyre népszerűbbé válhat az Iszlám Állam radikalizmusa. 

Obama és Orbán is elítéli a merényletet
A jeruzsálemi zsinagógában kedden elkövetett támadást Barack Obama amerikai elnök is elítélte.  Az elnök írásos nyilatkozatban és újságíróknak nyilatkozva is terrortámadásnak minősítette az erőszakcselekményt. Obama egyúttal önmérsékletre szólította fel az izraelieket és a palesztinokat, valamint arra, hogy "ebben a kényes pillanatban" mind vezetői szinten, mind az egyszerű állampolgárok szintjén működjenek együtt a térségbeli feszültség csökkentése érdekében. Hangsúlyozta, hogy a túlnyomó többség mindkét oldalon békét akar és hogy a gyilkosságok a feszültség és az erőszak spirálját indíthatják el a tágabb értelemben vett Közel-Keleten. 
Orbán Viktor miniszterelnök a kormány és a magyar emberek nevében részvétét és mély együttérzését fejezte ki izraeli kollégájának, Benjámin Netanjahunak és Izrael népének, miután kedden támadás ért egy jeruzsálemi zsinagógát. Együtt érzünk az áldozatok családjával, egyúttal mielőbbi gyógyulást kívánunk a sérülteknek - írta a magyar kormányfő a levelében, amelyet Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője juttatott el az MTI-hez csütörtökön.

A merénylet Har Nof nyugat-jeruzsálemi vallásos lakónegyedben történt, de a támadók a kelet-jeruzsálemi Dzsebel-Mukaber arab negyed lakói, akik igazolványaik birtokában szabadon közlekednek egész Izrael területén. A tv értesülése szerint mindketten jól ismerték a helyszínt, egyikük egy szomszédos boltban, a másik a zsinagóga takarítójaként dolgozott. A tévében megszólaló izraeli illetékesek szerint a rendőrségnek nem volt előzetes tudomása a készülő támadásról, noha az valószínűleg több napja szervezett akció volt. A Hamász nem vállalta magára a támadást, de üdvözölte és  hősies tettnek” nevezte azt. 

A Hongkongban élő szupergazdagok egynegyede nő, ami azt jelzi, hogy Kína különleges igazgatású területén minden más térségnél magasabb arányban élnek a legtehetősebb hölgyek.