Az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára a gyermeki jogok világnapján megrendezett konferencia megnyitóján arról is beszélt, hogy a gyerekek nem 'kis felnőttek', testre szabott, igényeiknek megfelelő jogokkal kell felruházni őket. Mint monda, a gyermekeknek joguk van az önfeledtséghez, gondtalansághoz, szeretethez és biztonsághoz fizikai és érzelmi értelemben egyaránt. Ezt elsődlegesen a családnak kell biztosítania, de feladata van ebben a munkában a közösségeknek, egyházaknak, civil szervezeteknek és az államnak is. "Közös felelősségünk, hogy a gyermekeket megillető jogokat megadjuk, meghatározzuk azt a keretet", amelyek között egészségben és biztonságban tudnak felnőni; a gyermekek biztonsága a legfontosabb, minden intézkedést ez vezérel - hangsúlyozta.
A konferencián Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár arról beszélt, hogy a családoknak minden segítséget meg kell kapniuk ahhoz, hogy a gyermeket ne kelljen kiemelni a családból. Tarthatatlannak nevezte, hogy sokszor az államigazgatásban "csak a betű számít" és nem a gyermek érdeke, ezért a szakterületi folyamatokat a gyermek érdekének, jogának kell meghatároznia. Jelezte: az államtitkárság szükségesnek tartja a nevelőszülői hálózatok megerősítését is.
A világ és az Európai Unió is afelé halad, hogy minél inkább biztosítsa a gyermekjogokat. A magyar kormány ezzel szemben az elmúlt négy és fél évben semmi mást nem tett, mint hogy csorbította, számos alkalommal mondhatni sárba tiporta e jogokat - hívja fel a figyelmet a jelenségre közleményében két szocialista politikus; Szanyi Tibor, EP-képviselő, illetve Csata Zsuzsanna, önkormányzati képviselő. A dokumentum szerint:
"A kormány a szociális rendszert fokozatosan építi le, így sajnos, egyre több a mélyszegénységben élő, éhező gyermek Magyarországon. Mi, szocialisták hiszünk abban, gyermekeinknek joguk van ahhoz, hogy ne kelljen szenvedésben és nélkülözésben megélniük a gyermekkorukat, joguk van a demokráciához és annak megismeréséhez, hogy aztán felnőttként is tudatos polgárként élhessék életüket. A gyermekek egyik legfontosabb joga a játékhoz, a játszáshoz való jog, ám senkinek sincs joga a gyermekek ügyét politikai játéknak tekinteni! Az utóbbi néhány évben minden olyan intézkedésnek, mely a magyar gyermekeket érintette, közvetlenül vagy közvetve az volt a célja, hogy minél inkább csorbítsa a gyermekek önálló gondolkodását, tisztánlátását. Ez az egyik legkárosabb dolog, ami történhet a XXI. század Magyarországában."
Fontos, hogy a gyermekek megismerjék jogaikat, hiszen az alapelvek semmit sem érnek, ha nem társulnak "kézzel fogható" ismerettel - ezt az UNICEF Magyar Bizottság gyermekjogi munkatársa hangsúlyozta az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye kihirdetésének 25. évfordulóján tartott sajtótájékoztatón. Németh Barbara kiemelte: ha a gyermekek ismerik jogaikat, az egyenes út a felnőttkori felelősségvállaláshoz. Danks Emese, az UNICEF Magyar Bizottságának igazgatója közölte: folytatják a Telenor Magyarországgal egy éve elkezdett Ébresztő-óra elnevezésű programsorozatot, amelynek célja, hogy minél több gyerekkel megismertessék jogaikat.
Az oktatás katasztrofális helyzetére, az éhező gyerekek számának emelkedésére figyelmeztetnek a tanárok, akik utcára is vonulnak. Szombatra, a magyar közoktatás napjára szervezi tiltakozó demonstrációját a Pedagógusok Szakszervezete. A tüntetésen a gyermekszegénységre és a gyerekek tanuláshoz való jogára akarják felhívni a figyelmet. A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke az ATV műsorában kiemelte: a jövő évi költségvetés nem ad lehetőséget arra, hogy minden gyerek képességeinek megfelelően tanuljon, szűkíti a tanuláshoz való jogot, pedig a tanulás az egyetlen esély arra, hogy valaki kitörjön a szegénységből. Galló Istvánné a műsorban elmondta azt is: a tanárok elképesztő dolgokról számolnak be, például arról, hogy sok gyerek pénteken megeszi az uzsonnát az iskolában, majd hétfőig nem kerül étel a gyomrába. Van, hogy a gyerekek hétfőn összeverekednek a margarinos kenyérért.
Az ENSZ 1989. november 20-án fogadott el egyezményt a gyermekek jogairól, a konvenciót Magyarország 1990. március 19-én írta alá. Magyarországon 1997-ben ünnepelték először a gyermekek jogainak egyetemes napját, s az Országgyűlés abban az évben fogadta el a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényt, amelybe mindazok a gyermeki jogok bekerültek, amelyeket az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye rögzít.