oktatás;költségvetés;középiskola;Kölcsey Ferenc Gimnázium;

- Tanárok a költségvetés ellen

Nyilatkozatban tiltakoznak a fővárosi Kölcsey Ferenc Gimnázium tanárai a középfokú oktatás tervezett átszabása és a jövő évi oktatásügyi költségvetés-tervezet ellen. A nevüket is vállaló pedagógusok szerint a gimnáziumi férőhelyek számának drasztikus csökkentésével és a szakképzés átalakításával "az eddig is sok sebből vérző, a társadalmi különbségeket enyhíteni képtelen iskolarendszer a jövőben végképp beáll egyfajta kasztrendszer kialakításának szolgálatába, és gyakorlatilag teljesen ellehetetlenít mindenfajta társadalmi mobilitást". Az aláíró tanárok aggodalmukat fejezték ki szakmájuk helyzete miatt is, hiszen a tervezett változtatások és megszorítások szerintük óhatatlanul tehernövekedéshez és elbocsátásokhoz vezetnek majd. Az online petíciót eddig legalább kétszáz más intézményben dolgozó tanár, illetve szülő, diák és egyéb magánszemély írta alá.

Mint ismert, a 2015-ös költségvetési tervezet szerint tavalyhoz képest 24 százalékkal csökken a középfokú oktatás finanszírozása. Ezen felül 20 milliárddal csökken a Klik finanszírozása 2014-hez képest, ugyanis év közben 60 milliárddal egészítették ki a szervezet költségvetését, ami jövőre nincs betervezve. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szerint ez az összeg nem fedezi a pedagógus életpályamodellhez kötődő 2015-ös béremeléseket, ehhez legkevesebb további 150-200 milliárdra lenne szükség. Szombaton, a magyar közoktatás napjára a PSZ demonstrációt hirdetett a budapesti Széchenyi térre.

Hatalmas, erős fegyvert kapott a parlamenttől Tarlós István azzal, hogy a képviselők tegnap nagyobb vétójogot adtak a főpolgármesternek a Fővárosi Közgyűlés felett. A határozat értelmében Budapest vezetője egy ügyben tetszőleges számú alkalommal kezdeményezhet ismételt eljárást, személyi és intézményi kérdésekről pedig csak az ő javaslatára dönthetnek. Tarlós szerint ezzel az ésszerűtlen döntéseket meg lehet akadályozni, az ellenzék azonban megosztott a kérdésben.