MSZP: egymillióval nőhet jövőre a létminimum körül élők száma
Az MSZP elnök-frakcióvezetője szerint "az orbáni csomag" az elszegényedés évét hozza 2015-ben, a jövő évi adótörvényekkel és a költségvetéssel közel ötmillióra nőhet a létminimum körül élők száma Magyarországon. Tóbiás József közölte, a költségvetés és az adótörvények 2015-ben nem ötmillió dolgozó ember, hanem ötmillió létminimum körül élő ember jövedelemviszonyait határozza meg. Az ellenzéki politikus elfogadhatatlannak nevezte, hogy 2015-ben az élelmiszerek adója brutálisan emelkedik, hogy a társadalom döntő többségének "szappan- és higéniaadót" kell fizetnie, és kifogásolta, hogy az áfakulcs nem csökken.
DK: jövőre az adóterhek nőnek, a családok szegényednek
A Demokratikus Koalíció szerint a kedden elfogadott jövő évi adócsomag miatt nőni fognak az adóterhek és szegényedni a családok. Varju László, a DK politikusa, független képviselő budapesti sajtótájékoztatóján megjegyezte, hogy a kormány továbbra is fenntartja a "világrekorder" 27 százalékos áfát, amit megfejeltek az élelmiszerfelügyeleti díjjal. A politikus úgy számolt, hogy így 33 százalékos adóteher sújtja majd az élelmiszereket. Bejelentette azt is, hogy az Eiffel Palace megvásárlása miatt feljelenti Matolcsy Györgyöt, az MNB elnökét.
Együtt: a kormányzat gazdaságpolitikája versenytorzító és tőkeellenes
Az Együtt - A Korszakváltók Pártja szerint a kedden elfogadott jövő évi adótörvények is azt mutatják, hogy a kormányzat gazdaságpolitikája versenytorzító és külfölditőke-ellenes, a kabinet "a haverokat" akarja helyzetbe hozni. Pápa Levente, az ellenzéki párt gazdaságpolitikusa kettős mércének nevezte, hogy míg a személyi jövedelemadó esetében a kabinet nem tartja igazságosnak a több kulcsot, addig támogatja, hogy a szektorális adók sávosak legyenek, és a nagyobb bevételű cégek magasabb kulccsal adózzanak.
Az Együtt 13 új adót számolt össze, amelyek közül különösen igazságtalannak és versenytorzítónak tartják a dohánypiacot és a kiskereskedelmi szektort sújtó adókat - hangsúlyozta a politikus. Pápa Levente szerint az új adókból befolyó, várhatóan több száz milliárd forintot az állam nem a devizahitelesek megsegítésére, munkanélküli segélyre vagy családpolitikára fogja költeni, hanem luxusberuházásokra, állami propagandára és a haverok cégeire, intézményeire.