Emlékeztetett arra, hogy Moszkva megsértette a nemzetközi jogot. „A második világháború szörnyűségei, illetve a hidegháború vége után megkérdőjelezi Európa berendezkedését”.
A német kancellár óva intett attól, hogy Oroszország folytassa ezt a politikát Moldovával, Szerbiával, vagy Grúziával szemben. „Sajnos az ukrán válság nem csak regionális ügy. E példán keresztül láthatjuk, hogy mindannyiunkat érint” – fejtette ki a német kancellár.
Szerinte a Nyugatnak továbbra is közösen kell fellépnie az Ukrajna-politika ügyében is. Úgy vélte, az lenne a legnagyobb veszély, ha az uniós országok is megosztottak lennének ebben a kérdésben. Merkel kizárta a katonai fellépés lehetőségét. Utalt arra, hogy Európa jelentős gazdasági erővel rendelkezik, „erre kell építenünk” – hangoztatta.
Az Európai Unió külügyminiszterei tegnap Brüsszelben egyebek mellett az ukrán kérdésről tárgyaltak. Vita folyt arról, elrendeljenek-e újabb szankciókat az oroszbarát szeparatisták ellen. Elsősorban beutazási tilalom és vagyon befagyasztását vették fontolóra. Oroszország ellen nem rendeltek el továbi szankciókat.
Petro Porosenko ukrán elnök a Bild hétfői számában megjelent interjúban azt közölte, Ukrajna nem félne egy esetleges Oroszország elleni háborútól. „Erre a lehetőségre is felkészültünk” – hangoztatta. Ugyanakkor kifejtette, nem tartja aktuálisnak Kijevnek a NATO-ba való belépését.