Arra hivatkozott, hogy a dohánytermékek jövedéki adóját a cégek áthárították a fogyasztókra, márpedig a vállalakozásoknak is részt kell venniük a közteherviselésből. A javaslat szerint a bevétel kizárólag egészségügyi célokra használható fel, de hogy pontosan mire, és azt ki, hogyan ellenőrzi majd, még nem tudni. Az előterjesztő szerint ezt a többlet terhet az érintettek nem háríthatják át a fogyasztókra. Ilyen kijelentések sem először hangzanak el, a vége mindig az lett, hogy mindenki fizetett.
Az új adó hasonlít a reklámadóhoz, szintén sávos és a legnagyobb tételt elsősorban a külföldi nagy gyártók fizetik. Összességében nagyjából össze is jöhet az a bizonyos 20 milliárd forint. Az Index által a British American Tobacco (BAT), 3,5 milliárd és a Philip Morris 6,5 milliárd forintra becsült kötelezettsége együttesen elérheti a 10 milliárd forintot is. Az őket követő Imperial Tabacco is több mint 1,5 milliárd sarcra számíthat.
A legújabb közterhet a 2014. adóévben elért nettó árbevétel alapján kell az érintetteknek befizetni az államkasszába. Az adóalap 30 milliárd forintot meg nem haladó része után 0,2 százalékot, de legalább harmincmillió forintot kell befizetni, a 30 milliárd forintot meghaladó, de 60 milliárd forintot meg nem haladó része után 2,5 százalékot, míg az adóalap 60 milliárd forintot meghaladó része után 4,5 százalékot kell majd befizetni. A jogszabály 2015. februárjában lépne hatályba és még annak az évnek a végén „kivonnák a forgalomból”. A hazai pénzintézetek példája, a különadók kivezetésének többször beígért, majd soha be nem tartott határideje mindenesetre elgondolkodtathatja a hazai dohányipar szereplőit. A kötelező, legalább 30 millió forintos befizetés pedig sok kisebb céget hozhat nehéz helyzetbe.
A fideszes képviselő, vagy akik diktálták neki a törvényjavaslatot, gondoltak a trafikmutyi nyerteseire is. A sok esetben fideszes holdudvarhoz tartozó trafikosoknak ugyanis nem kell fizetniük az új adót.