Szijjártó Péter;Frank-Walter Steinmeier;ukrán válság;Norvég Alapok;Német Külpolitikai Társaság;

A képen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b) és Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter (j) sajtóértekezlet

- Kényelmetlen kérdések Szijjártónak

A német fővárosban tárgyalt tegnap Szíjjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter. A Frank –Walter Steinmeier német külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatón a német diplomácia vezetője üzenetértékű kijelentéseket tett. Kiemelte, hogy a kétoldalú kapcsolatokat "az európai értékközösség közös keretében" kell tovább építeni.

Steinmeier a jogállamiság és demokratikus alapértékek fontosságát hangsúlyozva az ukrán válság kapcsán azt emelte ki, hogy ebben a tekintetben az EU-nak példaképnek kell lennie, és ezért "nem fűződhet kétség ahhoz, hogy valamennyi tagország elkötelezett a jogállami alapelvek és a polgári szabadságjogok iránt".

A magyar miniszter e találkozót megelőzően a Német Külpolitikai Társaságban (DGAP) tartott előadása után hallgatói kérdésekre válaszolva hangsúlyozta, hogy a magyar kormány továbbra is készen áll a konzultációra konkrét kérdésekről, de nem fogadja el „Magyarország, a magyar emberek vagy a kormány demokratikus elkötelezettségének megkérdőjelezését”.

Kiemelte, a magyar kormánynak fontos, hogy partnereit első kézből tájékoztassa, így elkerülve "azokat a félreértéseket és percepciókat", amelynek sokszor "nincsen alapjuk, de olyan átütő erővel érkeznek, hogy nehéz megküzdeni velük".

A magyar külügyminiszter Berlinben a Norvég Alapok ügyével is szembesült ugyanezen az előadáson. Ennek kapcsán leszögezte: Magyarországon "virágzó és szabad civil szféra van", és minden alapot nélkülöz a civil társadalommal szembeni kormányzati nyomásgyakorlásként értelmezni hatósági eljárásokat, amelyek néhány szervezet gazdálkodásával kapcsolatban indultak.

Találgatja a világ, módosul-e az amerikai külpolitika azt követően, hogy a november eleji időközi voksoláson a republikánusok többségbe kerültek a washingtoni kongresszus mindkét házában. Miközben a Fehér Ház ura továbbra is a demokrata párti Barack Obama, s ő marad a kül- és biztonságpolitika fő alakítója is, jövő januártól a republikánusok diktálhatják a napirendet a szenátus befolyásos testületeiben, így a külügyi, illetve a védelmi erők bizottságában. Az elnöknek nehezebb dolga lehet, s az eddiginél is több kompromisszumot kell kötnie, ha eredményeket akar elérni.