tüntetés;béremelés;szociális dolgozók;

MTI Fotó: Mohai Balázs

- "Az adott szó ennyit ér?" - Szociális Elégedetlenség Napja

A jövő januári béremelésért, az életpályamodell bevezetéséért demonstráltak szerdán délután Budapesten a szociális ágazatban dolgozókat tömörítő és az őket támogató szakszervezetek. Lekszné Tóth Júlia,  a Szociális Területen Dolgozók Szakszervezetének elnökségi tagja közölte: országos sztrájkkészültséget jelentenek be.

A Szociális Elégedetlenség Napja címmel - a szociális munka napjára - meghirdetett tüntetésen a szónokok az ágazatban dolgozók erkölcsi és anyagi elismerését, az egészségügyi bértábla bevezetését követelték a kormánytól.

Lekszné Tóth Júlia, a Szociális Területen Dolgozók Szakszervezetének elnökségi tagja és Kiss László, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke arról beszélt, hogy az ágazatban dolgozók többsége minimálbér körüli jövedelmet visz haza, és hiába végeznek tisztességes munkát, megélhetési problémákkal küzdenek.

Lekszné Tóth Júlia közölte, országos sztrájkkészültséget jelentenek be, és követelik a még elégséges szolgáltatások biztosításához a tárgyalások azonnal megkezdését.

MTI Fotó: Mohai Balázs

MTI Fotó: Mohai Balázs

Kiss László hozzátette: számításaik szerint 27-30 milliárd forintra lenne szükség a jövő évi költségvetésben ahhoz, hogy az egészségügyi ágazatban dolgozók bérszintjét elérjék.

Azt mondták, a türelmük elfogyott, és mivel a jövő évi költségvetési tervezetben egy fillér sincs a béremelésre - az idén bevezetett ágazati pótlékon kívül -, ezért "nem volt mit aláírniuk hétfőn" a minisztériumban.

Közölték, folytatni fogják a tiltakozást, ha követeléseiket nem teljesítik.

A demonstrálók az Akadémia elől az Emmi Akadémia utcai épülete elé vonultak, a tömeg az Arany János utca és a Vigyázó Ferenc utca közötti szakaszt töltötte meg. Innen a Parlamenthez mentek, és petíciót adtak át Orbán Viktor miniszterelnök megbízottjának. Ebben béremelést követeltek januártól és egy újabbat 2016-tól, az életpályamodell bevezetésétől.

A tüntetők az úton sípokkal, csörgőkkel, kereplőkkel adtak hangot elégedetlenségüknek, mert szerintük a kormány nem akarja meghallani a jogos követelésüket.

Azt hangoztatták, hogy az ágazatban évek óta nem volt béremelés, és a korábbi kormányokat is bírálva úgy vélik, elárulták őket "jobbról és balról is".

A tömegben sokan szakszervezeti zászlókkal és táblákkal jelentek meg, utóbbiakon olyan feliratok voltak olvashatóak, mint "Az adott szó ennyit ér?", "A bérünk 83 ezer forint/hó", "A mi bérünk annyit ér, amennyi a pelankába belefér", "Kis gyerek, kis pénz, nagy felelősség". Az Arany János utca - Bajcsy-Zsilinszky út - Alkotmány utca útvonalon vonuló tömeg elején egy "szociális háló" feliratú molinót vittek.

Megírtuk: nem írta alá hétfőn a kormány által előkészített megállapodás-tervezetet a Szociális Ágazati Sztrájkbizottság, mivel a 2015-ös költségvetés tervezetében nincs fedezet a kabinet által korábban ígért bérrendezésre. Előzőleg október 6-án a kormány lépett vissza a több körben egyeztetett megállapodás aláírásától. Akkor a sztrájkbizottság úgy fogalmazott: ezzel a lépéssel "világossá vált, hogy a szociális életpálya kidolgozása és bevezetése is csak időhúzás volt és a "mézesmadzag" szerepét töltötte be".

Az MSZP szerint átverés volt a szociális életpályamodell és a dolgozók jövő évi béremelésére vonatkozó 20 milliárdos fideszes kampányígéret is. Bangóné Borbély Ildikó képviselő felszólította a kormányt, hogy ne ezen spóroljon, amikor amikor "százmilliárdokat költ stadionokra, és ezermilliárdos áfacsalások felett huny szemet".

Az Emmi kötelezettséget vállalna
Az államtitkárság közleményében arra is felhívta a figyelmet, hogy a szakszervezetek és az Emmi korábban minden pontban egyetértett a megállapodás szövegét illetően, de november 10-én az érdekvédők a "korábban általuk is aláírásra javasolt megállapodást nem voltak hajlandóak aláírni". Emellett a szakszervezetek visszautasították a további tárgyalásos rendezést, és határozottan a szerdai tüntetés megtartása mellett foglaltak állást - tették hozzá.
Czibere Károly, az Emmi szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára, újabb időpontban, szerdán 16 órára várta a szociális ágazat dolgozóinak képviselőit a korábbi egyeztetéseknek megfelelő megállapodás aláírására - olvasható a közleményben. Hozzátették: az aláírásnak a szociális munka napja további szimbolikus jelentőséget adna, és sajnálják, hogy a szakszervezeti vezetők ezt inkább tüntetésre használják fel. 
Kifejtették: a megállapodásban az Emmi kötelezettséget vállalna többi között arra, hogy egyeztetett javaslatot dolgoznak ki a béremelésről és a szociális életpályáról. A kormány továbbra is elkötelezett a szociális életpálya bevezetése mellett, amely lehetővé teszi, hogy "hosszú távon kiszámítható, kiegyensúlyozott, a foglalkoztatottak munkáját anyagi és erkölcsi értelemben is jobban elismerő" rendszer jöjjön létre - írták.



További egyeztetések várhatók az üzletek vasárnapi zárva tartásáról - jelentette ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságszabályozásért felelős államtitkár kedden Budapesten a szaktárcánál újságírók előtt, miután meghallgatta az érintettek - a szakszervezetek, a boltokat üzemeltetők - véleményét a kérdésről.