Glattfelder Béla elmondta: a Vállalkozásfejlesztési Tanács idei harmadik ülésén egyetlen napirendi pont szerepelt, az üzletek vasárnapi zárva tartását indítványozó törvényjavaslatban foglaltak széleskörű megvitatása az érintett szakmai és érdekképviseleti szervezetek képviselőivel. Ezért a megbeszélésre meghívást kapott minden olyan szervezet, amely érdekelt lehet az ügyben - mondta az államtitkár.
Hozzáfűzte: a megjelent meghívottak alapvetően nagy többsége ellenezte a boltok vasárnapi zárva tartásáról szóló javaslatot, csak a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség, valamint a Munkástanácsok támogatták a javaslatot, továbbá fenntartásokkal értett egyet vele a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete.
Az államtitkár megjegyezte: az NGM célkitűzése, hogy mindenki számára elfogadható és támogatható kompromisszum szülessen a kérdésben.
Glattfelder Béla kiemelte: a tervezett egyeztetéseken a még le nem zárt kérdések kerülnek majd szóba. A nyitott kérdésekről az érintettekkel nemcsak plenáris ülésen, hanem kétoldalú módon, akár személyesen is hajlandó véleményt cserélni - mondta. Hozzátette: olyan megoldásokat keresnek, amelyek egyformán szolgálják a kereskedelemben dolgozók és a kereskedelmi cégek érdekeit is.
Aláhúzta: a mostani tárgyaláson különösen fontosnak tartották a turizmussal összefüggő kérdéskört, továbbá például a határ menti üzletek speciális nyitvatartási igénye is szóba került.
Az államtitkár emlékeztetett: a javaslatot országgyűlési képviselők, és nem a kormány nyújtotta be. Így a törvényjavaslatban foglaltakról az NGM addig egyeztet, amíg a törvényjavaslat tárgyalása folyik az Országgyűlésben. Hozzátette: az ügyben a kormánynak még nincs álláspontja, a kérdésről a kabinet az előző kormányülésen nem tárgyalt. Az NGM ugyanakkor a szerdai kormányülésre készít egy beszámolót a keddi egyeztetésről, és ezt várhatóan a kabinet szerdán megvitatja.
Kérdésre Glattfelder Béla elmondta, hogy a reklámadónál csak a 20 milliárd forint feletti reklám-árbevétellel rendelkezők adómértéke nő 40-ről 50 százalékra. Ezt a kormány a közteherviselés elvének a szem előtt tartásával javasolja, illetve annak figyelembe vételével, hogy a legnagyobb árbevétellel rendelkező cégeknek az adófizetési képessége magasabb, mint a kisebb cégeké - szögezte le az államtitkár.