Az Európai Parlament magyar képviselői 2004 óta folyamatosan küzdenek azért, hogy az Európai Bizottság legalábbis ne kényszeríthesse rá a tagállamokra a GMO engedélyeztetését. Szerencsére Magyarországnak több szövetségese is akadt e küzdelemben az európai kormányok között, s így a GMO engedélyeztetése a gyakorlatban mindmáig nyitott kérdés maradt.
Hosszas viták után most új GMO-szabályozás készül, s eheti ülésén az Európai Parlament környezetvédelmi bizottsága egységesítette álláspontját, amelyet érvényesíteni kíván az Európai Bizottsággal és a kormányok képviselőivel folytatott tárgyalásokon. A parlamenti ajánlás jelentősen megerősítené a tagállamok pozícióját, mivel az engedélyeztetési eljárásban nem engedne meghatározó szerepet a biotechnológiai vállalatoknak. A GMO-termesztés tiltásának alapjául szolgáló indokok köre is kibővülne, jogilag megalapozottabbá válna.
Ez azért fontos Magyarország számára, mert a magyar GMO-moratóriumának fenntartását segítené. A környezetvédelmi bizottság azt is szeretné elérni, hogy a GMO-mentes országok hatékonyan távol tudják tartani a szomszédos tagállamokból átterjedő szennyezéseket. A bizottság a GMO-k alkalmazásával összefüggően olyan kötelező pénzügyi felelősségi rendszer kialakítását is támogatta, amely a géntechnológiát termelő vállalatokra hárítaná a szennyezés, károkozás terhét.
A bizottság többpárti kompromisszummal fogadta el álláspontját, melyet Jávor Benedek magyar alelnök terjesztett be.