A József nádor téren Vágó Gábor volt LMP-s képviselő arról beszélt, a NAV-botrány az évtized legnagyobb ügye, amelyet uniós intézményeknek kell kivizsgálniuk. „Követeljük Vida Ildikó, Csillag Dezsőné, Somos Katalin, Dávida Marianna NAV-os vezetők lemondását!” – foglalta össze Vágó a tüntetők akaratát. Várady Zsolt, az Iwiw alapítója kijelentette, ez a tüntetés a netadó elleni tiltrakozás folytatása. Úgy vélte, a NAV-vezetők lemondatása lehet a mozgalom második győzelme, amellyel egy lépéssel közelebb kerülhetnek egy jobb Magyarországhoz, „ahol nem maradhat hatalmon, aki lop és hazudik”.
A demonstráción felszólalt Horváth András volt adóellenőr is, aki több mint egy éve beszélt először nyilvánosan a NAV által eltussolt, ezer milliárd forintos mértékű áfacsalásokról, amelyekről időközben kiderült, hogy az amerikai cégeket érintő korrupciós kísérletek kapcsán összefüggenek az USA által elrendelt beutazási tilalmakkal. Horváth úgy fogalmazott, ha nem lenne a kitiltási botrány, még mindig nem történne semmi az áfacsalási ügyben. Horváth szerint a NAV-ot független intézménynek kellene átvilágítania, ezzel szemben ő volt az, akinek a lakásán házkutatást tartottak és feljelentették, most pedig maga Vida Ildikó akarja lefolytatni a vizsgálatot az adóhatóságon belül.
A tüntetés végén a szónokok közölték: egy hetet kap a kormány, hogy az Európai bizottságot kérje fel a NAV átvilágítására, és hogy lemondassa Vida Ildikót és társait. Ellenkező esetben, november 17-én, ha kell polgári engedetlenséggel kényszerítik ki távozásukat.
Az Együtt-PM parlamenti képviselője, Szelényi Zsuzsanna a nemzetgazdasági miniszternek címzett nyílt levélben feltett kérdéseivel próbálta tisztázni az egyre zavarosabb kormányzati kommunikációt. A politikus szerint a helyzet világos: a NAV elnöke fölött Varga Mihály gyakorolja a munkáltatói jogokat, éppen ezért magától értetődő, hogy Vida Ildikónak tájékoztatási kötelezettsége volt a tárcavezető felé, vagyis aligha tartható az az állítás, hogy Varga csak november 5-én - a Vida-interjú megjelentését megelőző napon - értesült a NAV elnökének kitiltásáról.
Az MSZP szerint elfogadhatatlan, hogy a magyar hatóságok többszöri kérésre sem hajlandók kivizsgálni vezető tisztségviselők korrupciós gyanúit, helyette "tragikomikus" módon össze-vissza hazudoznak - közölte Burány Sándor. Az Országgyűlés költségvetési bizottságának elnöke szerint a hatóságoknak már tavaly, Horváth András volt NAV-dolgozó ezermilliárd forintosra becsült áfacsalásról szóló állításai után nyomozást kellett volna indítaniuk, a vizsgálat idejére felfüggesztve az érintetteket, köztük az adóhivatal vezetőit.
Orbán "csak" demokrata
Megtépázott nemzetközi megítélésén próbál javítani Orbán Viktor miniszterelnök a Horst Seehofer bajor miniszterelnökkel együtt a konzervatív Die Welt online változatának adott vasárnap közzétett páros interjújában. Mint ismert, a magyar állam a közelmúltban vásárolta fel a bajor tulajdonú Magyar Külkereskedelmi Bankot, ezzel kapcsolatban a bajor miniszterelnök csütörtökön úgy fogalmazott, az értékesítés "mindkét félnek kielégítő módon" történt.
Az interjúban - amelyben a bajor kormányfő nyíltan egyszer sem védte meg Orbánt - az "európai válság" kapcsán Seehofer kiemelte, az EU kihívások előtt áll, de ha a "nagy feladatokra" összpontosít, és kevésbé a bürokráciára, akkor "új korszak" kezdődhet. Orbán viszont "szellemi válságról" beszélt, szerinte Európa erőn felül költ szociális kiadásokra, részaránya a világgazdaságban pedig csökken, "de még mindig azt hisszük, hogy Európában van a legnagyobb dinamika". Az "igazság beismerése" nehezen megy, holott ez a helyes gazdaságpolitika előfeltétele, és a szembenézés hiánya az egyik oka annak, hogy a kormányok sorra veszítik el a választásokat - tette hozzá a magyar kormányfő.
A cikk a következő oldalon folytatódik