Európai Unió;Németország;Magyarország;külföldi sajtó;amerikai beutazási tilalom;

Forrás: Dan Kitwood/Getty Images

- "Orbán Rákosi Mátyás szalámitaktikáját alkalmazza"

A német konzervatív Die Welt című lap  "A magyarok csalódottak az EU visszafogottsága miatt" címmel közölt interjút a német külügyminisztérium európai ügyekért felelős államminiszterével. A lap a felvezetőben kiemeli, hogy Orbán "mindig újabb javaslatokat terjeszt elő a szabadságjogok korlátozására".

Az amerikai beutazási tilalommal összefüggésben Michael Roth azt mondta, hogy a magyar civil társadalomban csalódottság érzékelhető az uniós visszafogott reagálása miatt.  A Wirtschaftsblatt című osztrák gazdasági napilap elemzése szerint energetikai kérdésekben Magyarország egyre inkább közeledik Oroszországhoz, az Európai Unió és az Egyesült Államok bosszúságára. A horvát INA oroszoknak tervezett eladása miatt Washington és Brüsszel riadókészültségben van. Az Oroszországot sújtó uniós szankciókat ellenző Magyarország a saját érdekeit követi, és egyre inkább Moszkva felé fordul, egyes elemzők szerint ez állhat a magas rangú magyar tisztségviselők ellen elrendelt amerikai beutazási tilalom hátterében is- írja a lap..

A Nyezaviszimaja Gazeta csütörtöki cikke szerint Magyarország magához ragadta a kezdeményezést a Déli Áramlat földgázvezeték megépítésével kapcsolatosan, de még kérdés, hogy a magyar vezetés továbbmegy-e a nyilatkozatoknál. A független orosz napilap  által megkérdezett szakemberek úgy vélték, hogy az orosz gázt a tervek szerint Ukrajna elkerülésével Európába, így Magyarországra is eljuttató gázvezetékrendszer sorsa nem Budapesten, hanem Brüsszelben dől majd el.

A gáztörvény módosításával kapcsolatban a Rzeczpospolita lengyel napilap is véleménycikket közölt Jaroslaw Gizinski, a Magyarországgal rendszeresen foglalkozó szerkesztő tollából. A szerző úgy értékelte, hogy a Déli Áramlat építését elősegítő törvénymódosítás elfogadása Moszkvának örömet okozott, ám egyúttal kiváltotta az Európai Unió és az Egyesült Államok neheztelését. Elemzői véleményekre hivatkozva a cikkíró szintén arra a következtetésre jutott, hogy az amerikai beutazási tilalom "egy utolsó intés volt, hogy Magyarország ne vállalja a Gazprom trójai lovának szerepét."

Az Il Venerdi, a La Repubblica című balközép olasz napilap magazinújságja erősen fogalmaz: a magyarországi ellenzéket és az internetes szabadságot lépésről lépésre felszámoló magyar kormányfő politikáját Rákosi Mátyás "szalámitaktikájához" hasonlította. A cikk nehezményezi, hogy Angela Merkel német kancellár és Európa is hallgat az internetadóról, kivéve Neeli Kroes volt európai digitális biztost. "Komolyan Obama Amerikája lép és emeli fel a szavát" - írja a lap közép-európai tudósítója.

A francia balliberális Le Monde Durvul a hangnem Magyarország és az Egyesült Államok között címmel közölt tudósítást honlapján. Joelle Stolz tudósító ír arról is, hogy a magyar adóhatóság elnöke, Vida Ildikó az őt érintő amerikai tilalom kapcsán rosszindulatú vádaskodásról beszél, és tagadja, hogy köze lenne bármiféle korrupciós ügyhöz. A szervezet hírnevét pedig a Horváth András volt adóhatósági munkatárs által 2013 novemberében kirobbantott botrány már alaposan megtépázta. A francia lap cikkírója kiemeli: ahelyett, hogy gratuláltak volna a civil kurázsihoz a nyilvánosságra hozott csalások miatt, a volt adóellenőr támadások áldozata lett. "Az ő viszontagsága is meggyőzte Washingtont, hogy semmilyen segítséget nem kaphat Budapesttől" a Bunge amerikai vállalat ügyében, amely arra tett panaszt, hogy magyarországi konkurensei csúszópénzért cserében nem fizettek áfát.

Védelmezni fogja Vlagyimir Putyin orosz elnöknek az ukrán válság kapcsán tanúsított álláspontját és el fogja ítélni az amerikai beavatkozást azon a nemzetközi politikai fórumon, amelyet a berlini fal leomlásának évfordulója alkalmából rendeznek Berlinben –jelentette be  Mihail Gorbacsov, az utolsó szovjet elnök, a peresztrojka és a glasznoszty atyja.