“A nehézkes vagy félreérthető EU-s szabályozás miatt évente több millió euróra tehető Európa GDP-vesztesége, továbbá több ezerre a soha létre nem jövő munkahelyek és cégek száma. A vállalkozások gyakran kénytelenek különböző bonyolult szabályokkal birkózni ahelyett, hogy erőforrásaikat innovációra vagy befektetési célokra használhatnák fel. Örvendetes, hogy az új Európai Bizottság fokozott figyelmet fordít a szabályozás javítására, és első alelnöke, Frans Timmermans személyében a témának immáron külön felelőse van. Most arra kell koncentrálnunk, hogy az alapelvi szintű javaslatokat mielőbb gyakorlati megvalósítás kövesse, hogy az érintett vállalkozások végre valódi feladataikra: a termelésre és eladásra, valamint a terjeszkedésre és munkahelyteremtésre koncentrálhassanak” − mondta a labirintus megnyitása alkalmából Jonathan Knott brit nagykövet.
Nagy-Britanniában a kis- és középvállalkozások (kkv-k) teszik ki a magánszektorban működő cégek 99,9 százalékát, alkalmazottaik száma becslések szerint 14,4 millió, ami a magánszektorban dolgozó munkavállalók 59,3 százaléka. Hazai kormányadatok szerint Magyarország gazdasági struktúrája hasonló, hiszen itt is a 250 főnél kevesebb alkalmazottal működő cégek teszik ki a privát szektor vállalatainak 99,8 százalékát. A KSH adatai szerint Magyarország kétoldalú kereskedelmi forgalmának kétharmadát más EU-tagállamokkal bonyolítja.
A brit nagykövetség által emelt jelképes labirintus célja, hogy bemutassa az uniós túlszabályozás kkv-kat sújtó káros hatásait, továbbá rávilágítson, hogy az érintettek együttműködésével lehetséges a helyzeten javítani. Éppen egy évvel ezelőtt látott napvilágot egy jelentés, amelyben ─ David Cameron brit miniszterelnök felkérésére ─ brit üzleti vezetők fogalmazták meg javaslataikat az Európai Unió legproblémásabb gazdasági szabályozásaival kapcsolatban. A dokumentum szerzői Londonban épp csütörtökön tették közzé a brit helyzetet értékelő aktuális jelentésüket.
A “BurEUcratia” nevet viselő képzeletbeli város három napig ingyenesen megtekinthető Budapesten az V. kerületi Erzsébet téren – írta a nagykövetség sajtóközleményében. Célja, hogy felhívja a figyelmet hat olyan uniós szabályra, amelyek a brit álláspont szerint az európai kkv-szektor számára a legnagyobb nehézségeket jelentik. A látogatók egyszerű magyarázatok és képi illusztrációk segítségével, könnyed és szórakoztató módon érthetik meg, milyen problémákat és fennakadásokat okozhatnak a kiválasztott uniós szabályok.