Hiller;elnöki rendszer;

- Elnöki rendszer jön?

Az MSZP szociáldemokrata platformja szerint a Fidesz bevezetheti az elnöki rendszert Magyarországon, így nem 2018-ban lesz a következő fontos választás.

Hiller István platformvezető, a parlament szocialista alelnöke elképzelhetőnek tartja, hogy a köztársasági elnök mandátumának lejártakor, 2017-ben nem egyszerűen államfőváltás történik, hanem "egy elfogadtatott új rendszer nyomán egy meghatározott befolyással felruházott elnök megválasztása és beiktatása", amire pártjának fel kell készülnie. A politikus szerint erre utal a kormányzati szerkezet tavaszi átalakítása, és a jelenlegi kormánystruktúra már az elnöki rendszer "tesztüzemmódja". Hiller úgy véli, a megnövelt befolyású Miniszterelnökség már most is azok felett a hatáskörök felett rendelkezik, amelyet később a köztársasági elnök gyakorolna "a régészettől a titkosszolgálatok felügyeletéig".

Hiller tegnap a platform nevében azt javasolta, hogy az MSZP időben foglaljon állást, alakítsa ki politikáját az elnöki rendszerrel kapcsolatban és amennyiben ezt reálisnak látja, legyen a közvetlen, a nép általi elnökválasztás pártján. Hozzátette: nem akarja, hogy "szervezetlen, ostoba és kapkodó castingba fúljon az, ami az ország sorsát alapvetően befolyásolja". Hiller javasolta, hogy pártja változtasson eddigi politikáján, gondolja át a közmunka, a segélyezés kérdéseit, ugyanis egy baloldali párt nem lehet a munkával megszerzett jövedelem ellen.

Hozzátette ugyanakkor: tiltakozni kell a munkakörülmények miatt és lehet magasabb bért követelni a közmunkásoknak. Emellett jelezte, hogy néhány hónapon belül kialakítják álláspontjukat az állampolgári jogként járó garantált alapjövedelemről. A szociáldemokrata platform azt szeretné, ha az MSZP felhagyna a kizárólag reagálásokra épülő politikájával, és szisztematikus építőmunkát folytatna. Kijelentette: egy alternatívát állítani akaró politika "nemcsak kétperces interjúkból és ütős mondatokból áll", hanem sok, alapos és elmélyült munkából, ez vezethet ugyanis a kormányzóképesség helyreállításához, a választói bizalom újrateremtéséhez. A jövőkép alapja a tudásalapú társadalom legyen - fogalmazott.

Egyesül a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) és a Budapesti Városüzemeltetési Központ (BVK) a német Stadtwerke mintájára - mondta Tarlós István a Magyar Nemzetnek. A főpolgármester szerint a városigazgatóság, amelyhez az összes közszolgáltató, így a BKK is tartozni fog, gazdasági társaság lesz, igazgatósággal és felügyelőbizottsággal, a vezérigazgatói poszt várományosa pedig Bán Tamás, a BVK korábbi vezetője.