;

Románia;elnökválasztás;Victor Ponta;Romániai Magyar Demokrata Szövetség;Klaus Johannis;

- Igen kényes helyzetbe került az RMDSZ

Ma jelenti be a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), kit támogat a román elnökválasztás második fordulójában, amelyre november 16-án kerül sor. A döntés nem egyszerű, mert az RMDSZ-t mindkét versenyben maradt jelölthöz bizonyos fokig fontos szálak fűzik.

A vasárnapi első forduló első két helyezettje ugyanis Victor Ponta szociáldemokrata (PSD) és Klaus Johannis nagyszebeni polgármester, keresztény-liberális (ACL) jelölt.

A magyar szövetség annak a kormánykoalíciónak a tagja, amelynek legnagyobb pártja a Ponta vezette PSD, ugyanakkor az Európai Néppártnak (EPP) is tagpártja, így azonos pártcsaládba tartozik a Johannist támogató politikai erőkkel.

A nagyszebeni polgármester jelezte, elvárja az RMDSZ támogatását, mert szerinte erre az Európai Néppártban kötött egyezség kötelezi Kelemen Hunorékat.

Az RMDSZ több tisztségviselője azt közölte, nem született írásos megállapodás a Néppártban arról, hogy az EPP romániai tagpártjai – köztük az RMDSZ – Johannist támogatják az elnökválasztás második fordulójában, csupán Joseph Daul EPP elnök tett közzé egy ilyen jellegű felhívást.

Ugyanakkor a kormánykoalíciós együttműködés is azt feltételezné, hogy a koalíciós partner jelöltjét, azaz Pontát támogassák, de Kelemen Hunor már az első forduló előtt jelezte, a koalíciós megállapodásnak nem része az elnökválasztás.

A magyar szövetségnek mindezen túlmenően azt is figyelembe kell vennie, hogy az erdélyi, köztük az erdélyi magyar szavazók körében messzemenően a német nemzetiségű jobboldali jelölt a népszerűbb.

Ponta és Johannis között mintegy 10 százalék a különbség, a verseny nyitott maradt, a kormányzás viszont mindenképpen a szociáldemokratáknál marad.

Nyolc év elteltével újra többséget élveznek a republikánusok a washingtoni kongresszus mindkét házában, miután a vártnál is nagyobb győzelmet arattak a keddi félidős választásokon, emellett számos kormányzói helyet is elhódítottak a demokratáktól. Barack Obama elnöknek így igen nehéz dolga lesz elnöksége hátralévő két évében, idő előtt „béna kacsává” válhat. A választók az elnökkel és a kongresszussal is elégedetlenek. A két nagy pártnak azonban alig pár hónapja lesz arra, hogy ezen a helyzeten változtasson, s legalább néhány alapvető ügyben kompromisszumra jusson, mielőtt elkezdődik a következő, igazi kampány, hisz az 2016-os elnökválasztás gyakorlatilag már megkezdődött.