Barack Obama;szenátusi választás;félidős választások;Rob Mannes;Bill Cassidy;

Mitch McConnell kettős győzelmet ünnepelhetett
FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/AARON P. BERNSTEIN

- Obama elnökből béna kacsa válhat

Nyolc év elteltével újra többséget élveznek a republikánusok a washingtoni kongresszus mindkét házában, miután a vártnál is nagyobb győzelmet arattak a keddi félidős választásokon, emellett számos kormányzói helyet is elhódítottak a demokratáktól. Barack Obama elnöknek így igen nehéz dolga lesz elnöksége hátralévő két évében, idő előtt „béna kacsává” válhat. A választók az elnökkel és a kongresszussal is elégedetlenek. A két nagy pártnak azonban alig pár hónapja lesz arra, hogy ezen a helyzeten változtasson, s legalább néhány alapvető ügyben kompromisszumra jusson, mielőtt elkezdődik a következő, igazi kampány, hisz az 2016-os elnökválasztás gyakorlatilag már megkezdődött.

A New York Times szerint a demokraták veresége olyan mértékű, mint a republikánusoké volt Richard Nixon első hivatali idejében, 1974-ben, s a demokratáké Bill Clinton első ciklusának félidejében, 1994-ben, a „republikánus forradalom” évében.

Barack Obama az elnökválasztás napján több rádiónak is nyilatkozott, s azzal a szerencsétlen körülménnyel magyarázta a vereséget, hogy idén a demokratáknak jórészt konzervatív államokban kellett volna megvédeni posztjukat, ez pedig szinte lehetetlen feladatnak mutatkozott.

Obama az 1958-as félidős választásra emlékeztetett, amikor Dwight Eisenhower elnöksége idején a republikánusok 13 szenátusi helyet veszítettek, jórészt szintén azért, mert a „térkép” nem nekik kedvezett.

Kétségtelen ugyanakkor , hogy a republikánusok sikerrel fordították a mostani választást az Obama-kormányzat elleni egyfajta népszavazássá.

A kedden készült exit poll-felmérések szerint 10 választó közül 6 elégedetlen a washingtoni kormányzat teljesítményével, de 10 választó közül 8 a kongresszus teljesítményére is elégtelent adott.

A szavazóhelyiségből kilépett választók többsége nem bízik a kormányzatban és kétharmaduk nyilatkozott úgy, hogy az Egyesült Államok rossz úton halad.

A pesszimistán nyilatkozó választók többsége inkább a republikánusokra voksolt az AP szerint. Obama személyes teljesítményét 54 százalék ítélte rossznak. Az amerikaiak többsége főként a gazdasági helyzet miatt aggódik.

A megkérdezettek negyede úgy ítélte meg, hogy az elmúlt két évben romlott saját anyagi helyzete, s e választói kör 2:1 arányban inkább republikánus jelöltekre szavazott.

A választók többségének nem tetszett a kormányzat „túlterjeszkedése”, szerintük túl sok mindent Washingtonban döntenek el, ami pedig inkább a vállalkozásokra és az emberekre tartozna. Ez inkább republikánusokra jellemző álláspont.

Számos kérdésben ugyanakkor inkább a demokratákkal értenek egyet a szavazók. A többség például helyeselné az illegális bevándorlók helyzetének valamiféle rendezését.

A megkérdezettek kétharmada nyilatkozott úgy, hogy a jelenlegi amerikai gazdasági rendszer inkább a gazdagoknak kedvez, amit elsősorban demokrata jelöltek hangsúlyoztak a kampányban.

Az „Obamacare”, azaz az egészségügyi reform viszont igazán senkinek sem tetszik: egyik oldalról azért bírálják, mert túl messzire ment, másik oldalról azért, mert nem eléggé átfogó.

A félidős választás a 2016-os elnökválasztás körülményeit is alapvetően meghatározza. A voksolás lezárultával gyakorlatilag eldördült a startpisztoly, a két nagy párt levonja a tanulságokat, az elnökaspiránsok már egymást méregetik.

Lapvisszhangok
Der Spiegel
Barack Obama nem olyan határozott vezető, mint Ronald Reagan, viszont gondolkodó elnök. Nem tud olyan érzelmi húrokat pengetni, mint Bill Clinton, hűvös-racionális fejjel dönt. Nem ért úgy az alkukötéshez, mint egykor Lyndon Johnson, inkább magányos vezető. Azaz Obama nem igen felel meg a jelenlegi, megosztott amerikai politikai élet kihívásainak. Megpróbálta egyesíteni az országot, de kudarcot vallott.
Los Angeles Times
Az amerikai választók ritkán adnak egyik vagy a másik pártnak világos mandátumot, s ezúttal sem ez történt, érvelt a lap publicistája, Doyle McManus. Obama 2008-as győzelmét úgy értelmezte, mint felhatalmazást a változásra, 2010-ben a teapárti republikánusok úgy vélték, hogy konzervatív fordulatra nyertek mandátumot. Ha a most győztes republikánusok elég okosak, s közülük sokan azok, akkor győzelmüket nem valamiféle felhatalmazásként fogják fel, hanem lehetőségként.
Time
A félidős diadal pürrhoszi győzelem lehet a Republikánus Párt számára. A GOP (Grand Old Party) egymilliárd dollárt vagy többet feccölt bele a 2014-es győzelembe, de nem kezelte, inkább elmélyítette a demográfiai problémákat, amelyek meghatározhatják a párt jövőjét – írta az amerikai hetilap. Ezúttal a szokottnál is nagyobb arányban támaszkodhattak a fehér, idősebb szavazókra, de a spanyol-ajkú amerikaiak, az egyedülálló fiatal nők körében katasztrofális a támogatottságuk. Ez utóbbiak 2016-ban is a Demokrata Párt bázisát erősítik.

Egy kistehergépkocsi vezetőjét gyanúsítja a rendőrség azzal, hogy járművével kedd este halálra gázolt egy férfit a Kesznyéten és Tiszalúc közötti úton - tájékoztatta a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-t szerdán.