A New York Times szerint a demokraták veresége olyan mértékű, mint a republikánusoké volt Richard Nixon első hivatali idejében, 1974-ben, s a demokratáké Bill Clinton első ciklusának félidejében, 1994-ben, a „republikánus forradalom” évében.
Barack Obama az elnökválasztás napján több rádiónak is nyilatkozott, s azzal a szerencsétlen körülménnyel magyarázta a vereséget, hogy idén a demokratáknak jórészt konzervatív államokban kellett volna megvédeni posztjukat, ez pedig szinte lehetetlen feladatnak mutatkozott.
Obama az 1958-as félidős választásra emlékeztetett, amikor Dwight Eisenhower elnöksége idején a republikánusok 13 szenátusi helyet veszítettek, jórészt szintén azért, mert a „térkép” nem nekik kedvezett.
Kétségtelen ugyanakkor , hogy a republikánusok sikerrel fordították a mostani választást az Obama-kormányzat elleni egyfajta népszavazássá.
A kedden készült exit poll-felmérések szerint 10 választó közül 6 elégedetlen a washingtoni kormányzat teljesítményével, de 10 választó közül 8 a kongresszus teljesítményére is elégtelent adott.
A szavazóhelyiségből kilépett választók többsége nem bízik a kormányzatban és kétharmaduk nyilatkozott úgy, hogy az Egyesült Államok rossz úton halad.
A pesszimistán nyilatkozó választók többsége inkább a republikánusokra voksolt az AP szerint. Obama személyes teljesítményét 54 százalék ítélte rossznak. Az amerikaiak többsége főként a gazdasági helyzet miatt aggódik.
A megkérdezettek negyede úgy ítélte meg, hogy az elmúlt két évben romlott saját anyagi helyzete, s e választói kör 2:1 arányban inkább republikánus jelöltekre szavazott.
A választók többségének nem tetszett a kormányzat „túlterjeszkedése”, szerintük túl sok mindent Washingtonban döntenek el, ami pedig inkább a vállalkozásokra és az emberekre tartozna. Ez inkább republikánusokra jellemző álláspont.
Számos kérdésben ugyanakkor inkább a demokratákkal értenek egyet a szavazók. A többség például helyeselné az illegális bevándorlók helyzetének valamiféle rendezését.
A megkérdezettek kétharmada nyilatkozott úgy, hogy a jelenlegi amerikai gazdasági rendszer inkább a gazdagoknak kedvez, amit elsősorban demokrata jelöltek hangsúlyoztak a kampányban.
Az „Obamacare”, azaz az egészségügyi reform viszont igazán senkinek sem tetszik: egyik oldalról azért bírálják, mert túl messzire ment, másik oldalról azért, mert nem eléggé átfogó.
A félidős választás a 2016-os elnökválasztás körülményeit is alapvetően meghatározza. A voksolás lezárultával gyakorlatilag eldördült a startpisztoly, a két nagy párt levonja a tanulságokat, az elnökaspiránsok már egymást méregetik.