Az elfoglalt területeken ugyanis több olajkút és finomító van, amelyek bevétel a dzsihádistáké, emellett jelentős összegekre tesznek szert a túszokért kért válságdíjakból.
Az amerikai pénzügyminisztérium becslése szerint csak az illegális olajeladásból napi egymillió dolláros bevétele származik az csoportosulásnak, mondta a tárca terrorizmus elleni harccal foglalkozó államtitkára, David Cohen.
Becslések szerint a kalifátus harcosai csak az idén máris 20 millió dollárt zsebeltek be a váltságdíjakból. Amint a sorozatos lefejezések során is kiderült, több európai állam fizet a túszokért, az Amerikai Egyesült Államok és Nagy-Britannia azonban nem.
A lefejezett nyugatiak mindegyike vagy amerikai, vagy brit állampolgár volt. Mindehhez jönnek még a számszerűen nem ismert, de köztudattan létező adományok, amelyet a világ különböző tájain élő szimpatizánsok juttatnak a terrorszervezetnek.
A Politico.com portál tegnap azt közölte, hogy az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) értékelése szerint az IS első számú, kedvenc célpontjai az amerikai újságírók.
Úgy gondolják, az ellenük elkövetett merényletek legitimek, a légicsapások miatti jogos "fizetség". Az FBI figyelmeztetett, az IS bosszúhadjáratot indított, a vele szimpatizáló közel-keleti terrorcsoportokat azzal bízta meg, hogy minél több újságírót, elsősorban amerikait, ejtsenek túszul és szállítsanak el Szíriába, a "kalifátusba".