Újabb részletek derültek ki a szerdai ottawai merényletről, melynek során egy kanadai állampolgárságú iszlamista férfi, Michael Zehaf-Bibeau lelőtt egy katonát egy első világháborús emlékmű közelében, majd a parlamentben lövöldözött.
A parlamenti biztonsági szolgálat vezetője által agyonlőtt férfi valószínűleg amiatt kezdett lövöldözni, mert összetűzésbe került a kanadai hatóságokkal. Szíriába kívánt utazni, hogy – feltehetően – a dzsihadisták oldalán harcoljon, ám nem kapott útlevelet.
Zehaf-Bibeau-t egyre jobban dühítette, hogy nem kapta meg a szükséges úti okmányokat – közölték annak a hajléktalanszállónak a lakói, akik a merénylet előtti időszakban egy fedél alatt éltek az elkövetővel.
A merénylő édesanyja is megerősítette ezt az elméletet. Susan Bibeau elmondta, fia első számú célja az volt, hogy eljusson Szíriába.
Ezt múlt héten közölte vele, amikor öt év elteltével találkoztak egymással újra. Ezt az információt azonnal megosztotta a nyomozó szervekkel, amikor megtudta, fia milyen bűncselekményt hajtott végre. Édesanyja nem mutatott különösebb együttérzést fiával.
Elmondta, nem fiát, hanem az áldozatot sajnálja. „Férjemmel leírhatatlan fájdalmat érzünk. Együttértésünket fejezzük ki az áldozat családjával. Mi is megsirattuk őt. S bocsánatot kérünk minden fájdalomért, káoszért, amit ő okozott” – hangzik a szülők közleménye.
Az édesanya nem tudott felvilágosítást adni arról, mi vezérelhette fiát. Susan Bibeau egész életében a menekülteknek próbált segítséget nyújtani. Nem adott választ arra, miért nem találkozott fiával éveken át.
Bob Paulson nyomozó elmondta, a hatóságok a merénylet idején még mindig nem döntöttek arról, kiadják-e az útlevelet Zehaf-Bibeau számára.
Bár a hatóságok azt közölték, a férfi nem szerepelt azon a kilencven személy nevét tartalmazó listán, amelyen a legveszélyesebbnek ítélt Kanadában élő dzsihadistákat írták össze, a merénylő is a hatóságok célkeresztjében volt. Gyanússá vált a hatóságok számára amiatt is, mert szélsőséges iszlamistákkal kezdett email üzeneteket váltani.
Zehaf-Bibeau-t római katolikusként nevelték. Montreal külvárosában nőtt fel normális körülmények között. Az egykori kormányalkalmazott francia-kanadai Susan Bibeau egyedüli gyermeke volt.
Apja, a líbiai születésű Bulgasem Zehaf üzletemberként kereste a mindennapi betevőt. Fiuk nevelése egyre inkább kicsúszott a szülők kezéből. Nem találták vele a közös hangot különösen azután, hogy a kábítószer rabjává vált. Alkalmi munkákat vállalt, dolgozott például bányában is. Szüleivel később teljesen megszakította a kapcsolatot.
Áttért az iszlám hitre, de valószínűleg a muzulmán közösség sem fogadta be igazán. Ismerősei arról számoltak be, hogy egyre többet hallucinált, „démonok” hatása alá került.
„Egyszer a konyhában beszélgettünk. Már nem emlékszem, pontosan hogy fogalmazott, de ilyesmit állított: az ördög üldözi” – mondta el barátja, Dave Bathurst a Globe and Mail napilapnak.
A férfi szintén felnőtt korában iszlamizált. Bathurst hat hete látta utoljára Zehaf-Bibeau-t a mecsetben imádkozni, ekkor azonban már teljesen elhatalmasodott rajta a skizofrénia.
Egyre kevésbé volt képes uralkodni magán, s környezete is aggódva figyelte az elkövető egyre riasztóbb túlkapásait. Egy alkalommal le is tartóztatták az egyik mecset közelében, mert egy üzletembert fenyegetett meg. Összesen 66 napig tartották fogva, ez idő alatt pszichiáterek is megvizsgálták, de azt állapították meg, nem beszámíthatatlan.
Azt már csütörtökön is megírták a kanadai lapok, hogy Zehaf-Bibeau több alkalommal is összetűzésbe került az igazságszolgáltatással, többek között kábítószerrel való visszaélések miatt.