Iszlám Állam;egymillió dollár;

- Napi egymillió dollárt zsebel be az Iszlám Állam

Az már a nyár óta ismert, hogy a világ talán leggazdagabb terrorszervezete, legjobban finanszírozott szélsőséges csoportja az Irakot és Szíriát rettegésben tartó, a két állam területének egy részén iszlám kalifátust kikiáltó Iszlám Állam (IS). Az elfoglalt területeken több olajkút és finomító van, amelyek bevétel a dzsihádistáké, emellett jelentős összegekre tesznek szert a túszokért kért válságdíjakból.

Az amerikai pénzügyminisztérium legfrissebb becslése szerint csak az illegális olajeladásból napi egymillió dolláros bevétele származik az IS-nek. A tárca terrorizmus elleni harccal foglalkozó államtitkára, David Cohen arról beszélt, hogy a dzsihadisták által Irakban és Szíriában elfoglalt olajfinomítókból származó olajat a feketepiacon az iraki kurdok és Törökországban adják el. Azt sem zárta ki, hogy a szíriai kormány szintén érintett az illegális kereskedelemben. Bassar el-Aszad rezsimjét ugyanis nemzetközi embargó sújtja.

Becslések szerint a kalifátus harcosai csak az idén máris 20 millió dollárt zsebeltek be a váltságdíjakból. Amint a sorozatos lefejezések során is kiderült, több európai állam fizet a túszokért, az Amerikai Egyesült Államok és Nagy-Britannia azonban nem. A lefejezett nyugatiak mindegyike vagy amerikai vagy brit állampolgár volt.

Mindehhez jönnek még a számszerűen egyelőre nem ismert, de köztudattan létező adományok, amelyet a világ különböző tájain élő szimpatizánsok juttatnak az Iszlám Államnak.

A tömegközlekedés és az oktatás is leállt Olaszországban pénteken a Matteo Renzi vezette kormány munkaügyi reformja ellen meghirdetett egész napos szakszervezeti sztrájk miatt. Szombaton újabb szakszervezeti tüntetés következik.