közlekedés;pedagógus;Olaszország;sztájk;

Róma/Thinkstock

- Leállt a közlekedés Olaszországban

A tömegközlekedés és az oktatás is leállt Olaszországban pénteken a Matteo Renzi vezette kormány munkaügyi reformja ellen meghirdetett egész napos szakszervezeti sztrájk miatt. Szombaton újabb szakszervezeti tüntetés következik.

Az olasz városokban csak a reggeli és késő délutáni csúcsforgalmi időszakban biztosított a busz-, metró- és villamosközlekedés. A munkabeszüntetés péntek délután öt óráig fennakadást okoz az olaszországi vasútforgalomban is, kivéve a nemzetközi és a nagysebességű vonatokat, valamint a római és milánói repülőtérre menő gyorsvonatokat, amelyek a sztrájk ellenére is közlekednek. Az országos közlekedési sztrájkhoz csatlakozott az olasz kikötői dolgozók és a repülőtéri dolgozók szakszervezeteinek egy része is. Az olasz autósztrádák egyes szakaszain pénteken ingyenesek a kapuk is a pénztároknál dolgozók munkabeszüntetése miatt. 

Sztrájkolnak az olasz pedagógus szakszervezetek tagjai és az olasz kutatóintézetek dolgozói is. Az érdekképviseletek közös munkabeszüntetése a Matteo Renzi vezette olasz balközép kormány október 7-én bemutatott munkaügyi reformja ellen tiltakozik. A törvénycsomagot az olasz parlament az év végéig fogadja el. A szakszervezetek szerint a munkaügyi reform csorbítja az olasz dolgozók jogait.

Szombaton a legnagyobb olasz szakszervezeti tömörülésként ismert CGIL tart tüntetést Rómában "Szabadság, méltóság, egyenlőség" címmel. November 8-ára pedig a szakszervezetek országos általános sztrájkot hirdettek meg.

„Bent kell-e maradnia Magyarországnak az unióban?” - a kérdést a Le Monde kommentárja teszi fel. A lap Navracsics Tiborról is kérdez. A BBC budapesti tudósítója törésvonalakat lát a Fideszben.