"Nem nyilatkozom, hagyjon békén legyen szíves" - ezt válaszolta az RTL Klub riporterének a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke, amikor szerdán hajnalban utazásra készült a bécsi reptéren. A meglepett Vida Ildikó csak annyit közölt, szabadságra készül - hogy hová, nem tudni, de szerinte ehhez senkinek semmi köze -, miközben arról továbbra sem nyilatkozott, hogy az amerikai kitiltás valóban érinti őt vagy sem. Állítása szerint Vida a kollégáit sem vonta kérdőre. "Nem tudok senkiről, nem kérdeztem a kollégáimat, és ezután sem fogom kérdezni" - mondta az adóhatóság vezetője, hozzátéve: "továbbra is eldöntöttük, hogy nem nyilatkozunk, nem akarunk ilyen poitikai csatározások része lenni".
Azt nem tudni, Vida kiket értett a többes szám alatt, de szerda estére a hvg.hu már két újabb, a korrupciós botránnyal összefüggő amerikai kitiltásban esetlegesen érintett NAV-vezető nevét is bedobta. Úgy tudják, az eddig tiltólistára került hat személy közül az egyik Csillag Dezsőné, a NAV egyik legfajsúlyosabb posztot betöltő elnökhelyettese: az adóellenőrzések, a jogi szabályozás, a bevallások és a végrehajtás felelőse. Sőt, az RTL felvételei szerint Vidát ő is elkísérte a "pihenésre".
A másik pedig Dávida Marianna lehet, az ellenőrzési főosztály vezetője. Csillag Dezsőné 2010 óta tölti be posztját - épp Vida nevezte ki -, de az adóhatóságnál a jogelőd APEH megalakítása, 1987 óta dolgozik, és mint a NAV oldalán áll: "Magas színvonalú szakmai munkája elismeréseként 2007-ben a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült". Épp Csillag Dezsőné irányítása alá tartozik Dávida részlege, akit szintén Vida nevezett ki 2010-ben az ellenőrzési főosztály élére, előtte a hatósági főosztályt vezette.
A portál hiába próbálta megerősíttetni értesüléseit a hírbe hozott NAV-osokkal, illetve az adóhatóságot felügyelő nemzetgazdasági tárcával, mint írták, sem cáfolat, sem reakció nem érkezett. Miközben úgy tudják: a kitiltott NAV-osok már jelezték feletteseiknek érintettségüket, és mindezt több, egymástól független forrásuk is megerősítette.
A magyar kormány láthatóan minden erejével azon van, hogy az Egyesült Államok terítse ki lapjait az ügyben, de ha a sajtóhírek igazak, akkor azokról már RTL-es nyilatkozata idején tudott Vida, nem kevésbé Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Hiszen a NAV első számú vezetője elsősorban neki tartozik elszámolással. Varga a szerdai kormányülés szünetében tartott ugyan egy sajtótájékoztatót (lásd keretünket), de kerülte a témát, kedden pedig - noha addigra már tudható volt, hogy Vida nem cáfolta érintettségét - azt mondta: nem is tartotta szükségesnek az ügyre rákérdeznie, és szerinte ennyi erővel végigkérdezhetné a NAV összes dolgozóját. Azt elismerte, hogy Vida nem említett neki kitiltást.
André Goodfriend amerikai ügyvivő múlt pénteken jelentette be, hogy a magyar kormányzathoz köthető személyek korrupciós bűncselekményekben érintettek, ezért nem léphetnek be az Egyesült Államok területére. Azóta azt is elmondta, hogy hat személyről van szó. Washingtoni látogatása után azonban Szijjártó Péter külügyminiszter még mindig azt várja az Egyesült Államoktól, nevezze meg az érintett hat személyt. Erről szerda este az M1 Híradónak nyilatkozott, noha tisztában van vele, hogy az amerikai törvények nem teszik lehetővé a személyes adatok kiadását.
"Én azt tudom Önnek mondani, hogy magyar kormány tagjai egészen biztosan nem érintettek abban a döntésben, amelyet az Egyesült Államok kormánya nemrégiben meghozott. Én jeleztem is államtitkár asszonynak (Victoria Nulanddal tárgyalt - a szerk.), hogy tiltakozunk amiatt, hogy ideiglenes ügyvivő úr kormánytagokat említett az egyik nyilatkozatában" - mondta a külügyminiszter, aki vélhetően a kilenc kormánytagot próbálta menteni annak ellenére, hogy korábban Goodfriend is egyértelművé tette: a NAV-nál dolgozókat, de az utolsó kormányablak előtt ülő tisztségviselőt is kormányzathoz köthető személynek tartják.