Masipa bírónő a büntetési tétel ismertetésekor hosszasan sorolta, milyen dilemmákkal kellett szembenéznie. A vádat képviselő ügyész tíz évet kért Pistoriusra, a védelem ugyanakkor - arra hivatkozva, hogy kettős amputált mozgássérültként veszélynek lenne kitéve a börtönben - három év házi őrizetet és havi 16 óra közmunkát tartott volna megfelelő büntetésnek, mondván, Pistorius már így is megbűnhődött, hiszen "mindenét elveszítette".
Az ügyben még Jacob Zuma dél-afrikai elnök is megszólalt, szerinte a dél-afrikai börtönökben megoldható a mozgássérültek megfelelő ellátása. Dél-Afrikában sokan attól tartottak, ha felmentik a gazdag, fehér, kiváltságos életet élő sportolót, akkor tiltakozó megmozdulások robbanhatnak ki.
Végül Masipa öt év letöltendő börtönt szabott ki Pistoriusra, aki tavaly Valentin-nap előestéjén lelőtte a barátnőjét, Reeva Steenkamp modellt. Azzal védekezett, hogy azt hitte, betörő van a házban, ezért adott le több lövést a mellékhelyiség bezárt ajtajára.
Steenkamp szülei, akik minden tárgyalási napot végigültek, a BBC-nek azt nyilatkozták, elégedettek az ítélettel, s megkönnyebbülés számukra, hogy lezárul a per. June Steenkamp ugyanakkor a beszámolók szerint megjegyezte, semmiféle ítélet "nem varázsolja vissza Reevát".
Jogi szakértők szerint Pistoriusnak várhatóan nem kell öt évet rács mögött tölteni, a törvénycikk, amelynek alapján a bírónő az ítéletet meghozta, maximális tételként írja elő az öt évet, s lehetővé teszi, hogy jó magaviselet esetén 10 hónap után házi őrizetbe helyezzék.
Egy korábbi incidens, egy éttermi lövöldözés miatt további három év felfüggesztett börtönre ítélte Masipa a "pengelábú sprintert", ahogy sikerei csúcsán emlegették. Az már korábban eldőlt, hogy a legsúlyosabb büntetést elkerüli Pistorius, az előre megfontolt gyilkosság vádja alól felmentették.
Pistorius, aki többször is összeomlott a per során, törölgette a szemét, de viszonylag nyugodtan fogadta a döntést. Az ítélethirdetés után elvezették, azonnal meg kellett kezdenie börtönbüntetését.