A The New York Times cikkében idézte André Goodfriendet, a budapesti amerikai követség ideiglenes ügyvivőjét, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar közszférában mutatkozó korrupciót több mint egy évtizede vizsgáló amerikai diplomaták a helyzet általános romlását tapasztalják az országban. "Ha ez a helyzet tovább halad ezen az úton, lehetetlen lesz szövetségesként együttműködni" - szögezte le Goodfriend, hozzátéve ugyanakkor, hogy éppen ez az, amit el akarnak kerülni.
A lap emlékeztetett arra, hogy Washington és Orbán Viktor konzervatív kormánya között már régóta súrlódás van. Az újság szerint Orbán Viktor kormányfő választási győzelmeivel bebetonozta pozícióját Magyarország megkérdőjelezhetetlen vezetőjeként, és a hatalom központosítását, az ellenfelek kijátszását célzó lépései, valamint a pártjának és szövetségeseinek kedvező törvénymódosítások olyan aggodalmakat ébresztettek, hogy tekintélyelvű rendszer van kiépülőben Magyarországon.
Több írásában is foglalkozott kedden az Egyesült Államok által elrendelt beutazási tilalommal a Sme liberális szlovák napilap."Az Orbánhoz közelállókat érintő beutazási tilalom azt jelzi, hogy Washington elveszítette türelmét a jelenlegi magyar kormánnyal szemben" - állapította meg a liberális pozsonyi lap kedden megjelent, "Szankciók Orbán ellen" című írásában. A cikk írója, az újság magyar témákkal foglalkozó kommentátora, Peter Morvay megjegyezte: a "szankciókra" különböző amerikai figyelmeztetések és erősödő kritikák után került sor. Hozzátette: az amerikaiak elveszítették a türelmüket és amennyiben nem kapnak várakozásaik szerinti reakciókat, valószínűleg felkészültek arra, hogy ennél is tovább menjenek.
"A korrupció csak ürügy, a valós ok: Orbán Magyarországának irányultsága" - szögezi le Tomás Gális a Sme másik kommentátora a "Vízum nélkül" címet viselő, a beutazási tilalommal foglalkozó jegyzetében. Kifejti: a korrupciós kísérlet megfelelő, de nem elégséges ürügy a vízum oda nem ítélésére. Hozzáteszi: amikor a múltban az amerikaiak ilyen lépéshez folyamodtak, annak hátterében mindig komolyabb okok voltak (mint a korrupció gyanúja).
A liberális kötődésű román Adevarul Orbán Viktor "putyinista" magatartása kárt okoz Magyarországnak címmel cikkezett arról, hogy Magyarországot kizárhatják a Demokráciák Közösségéből. A szerző szerint a magyar kormányfő az orosz elnököt plagizálja. "A budapesti vezető újraírta az Alkotmányt, megsértette az igazságszolgáltatás függetlenségét, és csorbította a sajtószabadságot, valamint a vallásszabadságot" - írja a román lap.
Az Adevarul beszámolt arról is, hogy 30 neves európai művész petíciót küldött hétfőn az Európai Bizottság elnökének, amelyben tiltakoznak az ellen, hogy Navracsics Tibor legyen a kultúráért felelős uniós biztos, mivel tagja volt "az emberi jogoknak, közös európai értékeknek hátat fordító, a kulturális sokszínűséget tagadó, szólásszabadságot és művészi önkifejezést korlátozó" Orbán-kormánynak. Az aláírók - köztük Simon Rattle karmester, Luc Bondy, a párizsi Odéon színház igazgatója és Pierre Audi, a Holland Nemzeti Opera vezetője - úgy vélekedtek, hogy "nem megoldás" mindössze az állampolgársági területet visszavonni Navracsics biztosi hatásköréből, mert "az oktatás és kultúra alapvető fontosságúak az európai kibontakozás számára".
A petícióról a Le Soir című belga lap is hírt adott.