Országos Rendőr-főkapitányság;főkonzul;csalás;gambia;SMS üzenetek;Suha György;

Fotó: Thinkstock

- Nem Gambiából küldik a segélykérő SMS-eket

"Sürgős, hívj!" - csupán ezt a két szót tartalmazza azok a +220-as hívószámú, látszólag a Nyugat-Afrikai Gambiából érkező SMS üzenetek, amelyekre múlt pénteken hívta fel a figyelmet az Országos Rendőr-főkapitányság.

A nemzetközi hívószám szerint az üzeneteket Gambiából küldik - ám mint kiderült -, a mindössze 1,8 millió lakosú országban semmit nem tudnak erről. "Mi sem tudjuk, pontosan mi történik, egy azonban biztos: az üzeneteknek semmi közük Gambiához" - mondta lapunknak Suha György.

Gambia tiszteletbeli főkonzula felhívta a figyelmet arra is, hogy a szóban forgó telefonszám nem mobil, hanem vezetékes szám, "ezzel kapcsolatban pedig azt érdemes tudni, hogy Gambiában nagyon kicsi a vezetékes szolgáltatást használók száma, a drótot többnyire csak a hivatalokban használnak, az ország távközlése jellemzően mobilalapú".

A konzulátus gyanúja szerint ilyen telefonszámokat valaki - vagy valakik - megvásárolják, hiszen erre az interneten keresztül több lehetőség is adódik - például a VoIP-rendszer. Pusztán a véletlen műve, hogy éppen gambiai számról küldik az üzeneteket, érkezhetnének bármely más ország hívószámával.

A csalás tehát egyértelmű, a főkonzul szerint pedig már az eleve gyanús, hogy egy afrikai vagy bármilyen más ország számáról kap valaki magyar nyelvű üzenetet. Éppen ezért a rendőrség is arra hívja fel az állampolgárok figyelmét, hogy az ismeretlen külföldi számok visszahívása esetén mindig körültekintően járjanak el "a nem kívánt hívásforgalmi költségek megelőzése érdekében".

A családon belüli erőszakkal kapcsolatos tárgyalások során gyakori a megvető bírói hozzáállás, az áldozatok hibáztatása és az emberi méltóságot sértő bánásmód is - derült ki a Patent Jogvédő Egyesület egy éven át tartó bírósági megfigyeléséből.