A vasárnap megjelent számban azt írták, hogy a BND szerint a szakadárok zsákmányoltak egy Buk típusú, orosz gyártmányú légvédelmi rakétarendszert egy ukrajnai katonai támaszpontról, és július 17-én kilőttek vele egy rakétát, amely közvetlenül a maláj légitársaság gépe mellett robbant fel. A katasztrófát ez a robbanás okozta. A lap úgy tudja, hogy erről Gerhard Schindler, a BND elnöke számolt be október elején a hírszerző szolgálatokat a törvényhozás részéről felügyelő parlamenti ellenőrző testület (PKG) zártkörű ülésén október 8-án.
A német hírszerző szolgálat arra a következtetésre jutott, hogy az ukrán hatóságok és az orosz szervek is hamis beállításban tálalják az ügyet. A katasztrófáról ukrán részről bemutatott felvételek manipuláltak, de a szerencsétlenségnek az az orosz magyarázata is hamis, amely szerint ukrán katonák lőttek ki rakétát a gépre, és a tragédia idején a maláj utasszállító közelében repült egy ukrán vadászbombázó.
Az önmagát Donyecki Népköztársaságnak nevező enklávé vezetősége azonnal reagált a Der Spiegel cikkére, elutasítva a német hírszerzés megállapításait, azt, hogy a felkelőknek közük lenne a malajziai Boeing katasztrófájához. A népköztársaság első miniszterelnök-helyettese Andrej Purgin cáfolta annak lehetőségét, hogy a felkelők alkalmazták a Buk légvédelmi rakétakomplexumot, amelyből kilőtték a végzetes rakétát.
A Malaysia Airlines Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó MH17-es járata a Donyeck megyei Hrabove településnél, az oroszbarát szakadárok által ellenőrzött területen zuhant le. A tragédiában 298-an vesztették életüket, köztük 196 holland állampolgár. A gép lezuhanását senki nem élte túl. Mivel az áldozatok között 4 német állampolgár is volt, a német szövetségi ügyészség háborús bűncselekmény gyanúja miatt nyomozást indított ismeretlen tettes ellen - írta a Der Spiegel.