Traian Basescu;államfő;Victor Ponta;román miniszterelnök;elnökválasztási kampány;

Forrás:  Parker Song/Getty Images

- Véghajrá a román elnökválasztási kampányban

Csökkent Victor Ponta román miniszterelnök támogatottsága az államfői tisztségért folytatott kampányban, miután múlt héten Traian Basescu hivatalban lévő elnök azt állította, hogy a szocialista kormányfő a külföldi hírszerzés ügynöke volt a kilencvenes évek második felében. A legutóbbi felmérések azonban azt mutatják, hogy két fordulóból ugyan, de a fiatal miniszterelnök lehet Traian Basescu utódja.  

A kolozsvári IRES intézet közvélemény kutatása szerint Ponta a szavazatok 41 százalékát szerezné meg az államelnök-választás első fordulójában, a Keresztény-Liberális Szövetség (ACL) jelöltje, Klaus Johannis liberális pártelnök, Nagyszeben német nemzetiségű polgármestere pedig a 30 százalékát. A harmadik helyen Basescu új pártjának, a Népi Mozgalom Pártjának (PMP) jelöltje, Elena Udrea és a független Călin Popescu – Tariceanu szenátusi házelnök osztozna 8-8 százalékkal. A negyedik helyezett az első Boc-kormány volt igazságügyi minisztere, Basescu korábbi pártjának tagja, de mára már független Monica Macovei 4 százalékos támogatottsággal.

A második fordulót illetően is egybehangzóak a felmérések. A második fordulóban Victor Ponta 55-45 százalékos szavazataránnyal győzné le Klaus Johannist. A részvételi arány az első fordulóban 62 százalék körüli lesz.

Hasonló eredményt hozott az INSCOP legutóbbi közvélemény-kutatása is, amely szerint Ponta és Johannis kerül a második fordulóba a szavazatok 40,6, illetve 30,1 százalékával.

A Johannis mögött álló Nemzeti Liberális Párt belső felmérése 32 százalékra taksálja a pártelnököt, Victor Pontát pedig 38 százalékra. Ez az egyetlen közvélemény –kutatás, aely a miniszterelnököt 40 százalék alatt mérte.  

A román elnökválasztás első fordulóját november 2-án rendezik meg.

Komoly vita alakult ki az Európai Unióban, ezenbelül Németországban a 2015-ös francia költségvetésről. A büdzsé tervezete ugyanis teljességgel szembemegy az uniónak azzal a követelésével, hogy három százalék alá kell csökkenteni az államháztartás hiányát.