Magyarország;EP-vita;

- Meghallgatás után EP-vita Magyarországról

Nyilvános meghallgatást szervez a magyarországi médiahelyzetről és sajtószabadságról Strasbourgban, az Európai Parlament épületében Molnár Csaba és Niedermüller Péter, a DK két EP-képviselője. Niedermüller lapunknak elmondta, a hétfő esti meghallgatást a parlament négy nagy frakciója, a Fideszt is tömörítő néppárti, a szocialista és demokrata, a zöld valamint a liberális egyaránt megszavazta. 

A két, három órásra tervezett rendezvényre a magyar szakértők mellett a hazai média több szereplőjét, közöttük az RTL magyarországi vezetőit és Arató Andrást, a Klubrádió elnök-vezérigazgatóját is meghívták, de a frakciók vezető politikusai szintén jelen lesznek. Szeretnék bemutatni, hogy nem egy egyszerű magyarországi ügyről van szó, mert ami itthon a médiában és a politikában történik, az érinti az egész európai közösséget.

Kedden "a demokráciát, a jogállamiságot és az alapvető jogokat Magyarországon fenyegető veszélyeket" vitatja meg az EP. A vitában részt vesz majd az Európai Bizottság, valamint a tagországok testülete, vagyis az Európai Tanács olasz elnökségének képviselője. Niedermüller elmondta, hogy a néppárti frakció ezt ugyan nem szavazta meg, a többség viszont úgy vélte, a civilek elleni támadások és a magyar kormány viselkedése, az Oroszországgal, illetve Ukrajnával kapcsolatos politikája miatt időszerűvé vált a vita. Navracsics Tibor meghallgatása után szintén sokan támogatták, hogy terítékre kerüljön mindaz, ami Magyarországon történik. Határozat ugyan nem születik majd, de az esemény jelzi, hogy az unió odafigyel az országra.

A fejleményről beszámoló magyar néppárti EP-képviselőcsoport szerint a döntés "a baloldali képviselők többségi szavazatával" született. A kormánypárti EP-képviselők szerint az európai liberálisok és szocialisták a magyar baloldali pártok kezdeményezésére akarnak ismét a plenáris ülésén foglalkozni Magyarországgal, ők azonban készen állnak arra, hogy ezúttal is "kiálljanak a nemzeti érdekekért". Niedermüller szerint jellemző, hogy a kormánypárti kommunikáció ismét összeesküvést sugall, sőt, elhiszik, hogy a világ a Fidesz és a magyar baloldal csatáiról szól.

Ön szerint még hányszor szakít az MSZP és Gyurcsány?