A kormány az ígéri ugyan, hogy jövőre nem lesznek megszorítások, de Kurucz Éva kormányszóvivő nem mulasztotta el közölni, hogy a banki elszámoltatást mindenképpen végrehajtják. De arról sem szabad megfeledkezni, hogy Varga Mihály szeptemberben egy új, 1995-ös "Bokros-csomagot" jelentett be arról, hogy a költségvetési kiadásokat a következő években mintegy 1700 milliárd forinttal, azaz a GDP 5,5 százalékának megfelelő mértékkel mérséklik.
Ennek eszközei azonban még nem ismertek, abban viszont biztosak lehetünk, hogy hatásait már jövőre meg fogjuk érezni, függetlenül attól, hogy megszorításnak vagy megtakarításnak nevezik. Bár kivétel nélkül minden kormány megígéri, hogy bürokráciacsökkentést hajt végre, a nemzeti egyetértés kormánya is ezt teszi. Ha lesz is ilyen, ennek tartósságában sokan kételkednek, még akkor is, ha a kormányhivatalok és az okmányirodák alkalmazottaiból számosan korántsem lehetnek bizonyosak abban, hogy 2015-ben is megtarthatják munkahelyüket.
Magyarországgal szemben az euróövezet tagjainak büdzsé-terve már részben nyilvános, mert a benyújtásuk határideje már lejárt. (Az Európai Bizottságnak módja van arra, hogy módosítást kérjen, vagy akár vissza is dobja az eurózóna országainak költségvetését.) A jövő évi adójogszabályokban a Fidesz a kétgyermekes családok számára is gyermekenként ugyanolyan mértékű adókedvezményt biztosít majd, mint ami eddig a háromgyermekeseknél volt - jelentette be az InfoRádió Aréna című műsorában Gulyás Gergely. Az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke arról is beszélt, hogy jövőre is megmarad a 16 százalékos személyi jövedelemadó kulcs. Ugyanakkor a politikus ehhez hozzátette, hogy örömmel tévedne, ha mégis csökkenne ez az adókulcs. A Fidesz frakciója egyébként november elején tárgyal a kormányzati tervekről.
Bár Balog Zoltán emberi erőforrás minisztere szerint jelentős többletforrások érkezhetnek a tárcához jövőre, konkrét döntések még nem születtek. A tárcavezető ígéretet tett arra, hogy egyetlen főiskolát sem zárnak be. Viszont képzések szűnhetnek meg, vagy más intézményhez kerülhetnek. A Varga Mihály által említett kiadáscsökkentés minden bizonnyal az oktatás szinte egészét érinteni fogja, és ez vonatkozik az egészségügyre is. Balog ezzel szemben kijelentette, hogy most úgy látja, a tárcának egyetlen olyan területe sincs, amelyre kevesebb pénz jut, mint korábban. Varga Mihály korábban az ATV kérdésére tagadta, hogy hozzányúlnának a segélyekhez.
A fogadkozások ellenére az az általános vélekedés, hogy nagyszabású reformokra készül Orbán Viktor miniszterelnök 2015-től a nagy állami ellátórendszerekben - értesült a Figyelő. A kormányzati tervekből kiszivárgó értesülések szerint a magántőke "akadálymentesítése" lehet az egyik leglényegesebb eleme a csomagnak. A kórházak már ma is megragadnak minden esélyt, hogy a páciensek a szerény állami, vagy a magasabb nívójú magánellátások között választhassanak. Jelzésértékű volt, hogy a kormányzat egészségügyi vezetői a közelmúltban részt vettek egy amerikai pénzből finanszírozott magánkórház alapító ünnepségén.
Az egészségügy mellett a nyugdíjrendszerben is változtatásra kényszerül a kormány. A demográfiai folyamatok ugyanis nem akarnak engedelmeskedni a kormány akaratának - jegyzi meg a Figyelő. A kötelező óvodáztatást mindenesetre be akarja vezetni a kormány 2015. szeptember 1-jétől, igaz már jelenleg is a korosztályok 80-90 százaléka jár óvodába, a kormányzat baja az, hogy üres férőhelyek nem ott vannak, ahová a gyerekek születnek.