Budai Bernadett, az MSZP szóvivője egy más témában tartott budapesti sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva beszámolt arról, hogy az MSZP etikai testülete megállapította: Szanyi Tibor szándékosan nem sértette meg a pártalapszabályt, ezért fegyelmi vétséget nem követett el.
Hozzátette: Szanyi Tibor megkövette azokat, akiket cselekedetével megbántott, ezért az etikai testület úgy döntött, figyelmeztetésben részesíti a politikust, és arra kéri, hogy a jövőben tartózkodjon az ilyen ügyektől.
Az MTI kérdésére Budai Bernadett elmondta, az MSZP országos elnöksége a nap folyamán szintén foglalkozik majd az üggyel. Egy másik kérdésre kifejtette, hogy a figyelmeztetést el kell különíteni attól az ügytől, hogy az MSZP-DK közös EP-delegációja élén történik-e változás. Ezzel összefüggésben - folytatta - az országos elnökség ajánlást fog megfogalmazni, mivel a delegációtagok maguk közül választják meg a vezetőt.
A szocialista politikus Budapesten újságírók előtt korábban azt mondta, nem kíván magyarázkodásba bonyolódni, de hatalmasat tévedett, amikor azt gondolta, hogy lehetséges tőle "igen távoli jobbra lévő embereket" közelebb hívni az európai értékekhez.
"Egy európai parlamenti képviselő bár (...) gondolhatja, hogy mindenkit képvisel, a valóságban ez bizony igen korlátos" - fogalmazott.
Szanyi Tibor kijelentette: lelkiismerete tiszta, semmilyen szabálytalanságot nem követett el.
Sajtónyilatkozatában a Demokratikus Koalíció (DK) kezdeményezéséről, hogy váltsák le az MSZP-DK EP-delegációjának éléről, Szanyi Tibor közölte, "teljességgel nyitott" bármilyen újratárgyalásra, de szerinte ez csak úgy lehetséges, ha ki-ki visszaadja az ő vezetésével szerzett tisztségeit. Mint mondta, ez vonatkozik a frakció kincstárnoki, szakbizottsági alelnökségi, kétoldalú delegáció alelnökségi, valamint egyéb testületi tagsági, póttagsági tisztségekre.
Értékelése szerint a DK kezdeményezésének indoklása és időzítése inkább az önkormányzati választáshoz kötődött, mint bármiféle brüsszeli helyzethez. Megjegyezte, hogy a delegációvezetői tisztséget az MSZP és a DK EP-képviselőinek választása és közös megegyezése alapján két és fél évig tölti be.
Szanyi Tibor elnézést kért azoktól, akik az elmúlt napokban "dermedten figyelték" a róla szóló híreket, és azért is elnézést kért, hogy támadási felületet nyitott különböző "csúsztatások, ferdítések, hazugságok" számára.
Az EP-képviselő azt mondta, nem szeretné, ha "a közélet beragadna a személyeskedések mocsarába", azt viszont szeretné, ha a politika a nép javát szolgálná.
Azt mondta, kifogásolt lépéseit csak munkával ellensúlyozhatja, és fokozottan azon lesz, hogy senki ne sodródjon a szélsőségek felé.
Szanyi Tibor szólt arról is, hogy a támadások kereszttűzében "túl indulatosan" szólt "a hírmunkások világáról". Úgy értékelte, hogy politikusként inkább szította, mintsem mérsékelte a közéleti küzdelmek hangvételét.
Az Index szeptember végén számolt be arról, hogy Szanyi Tibor Brüsszelben látta vendégül a gój motorosokat, mert elbukott egy, az áprilisi parlamenti választásokkal kapcsolatos fogadást.
Az MSZP-s politikus szeptember 30-án az MTI-nek nyilatkozva azt mondta, nem lát kivetnivalót abban, hogy meghívta Brüsszelbe, majd uniós képviselői költségkeretéből vendégül látta a Gój Motorosok Egyesület néhány tagját.
Szanyi Tibor elmondta, hogy bár valóban elvesztett egy fogadást a motorosok elnökével szemben, a meghívás civilként és családoknak szólt. A csoport 12 fős volt.
Az eset után Gőgös Zoltán, a párt elnökhelyettese jelezte, hogy fegyelmi eljárás elé nézhet az EP-képviselő. A DK pedig azt kérte az MSZP-től, hogy váltsák le Szanyi Tibort az MSZP-DK közös EP-delegációjának éléről. Később Szanyi egy brüsszeli sajtótájékoztatón is kapott erről kérdéseket, ahol patkányújságírásról beszélt.
Szanyi Tibort a nap folyamán hallgatja meg az ügyről az MSZP országos etikai és fegyelmi ügyek tanácsa, amelynek döntéséről közleményben tájékoztatnak.