Petőfi Irodalmi Múzeum;László Ferenc;Nemzetközi Irodalmi és Társművészeti Fesztivál;Budapest Transzfer;Török András;

- Budapest Transzfer

Az urbanizáció szemszögéből vizsgálja az irodalom és az építészet kapcsolatát a Budapest Transzfer Nemzetközi Irodalmi és Társművészeti Fesztivál, amelynek október 16. és 19. között szervezett programjai között irodalmi estek, beszélgetések, felolvasások, városi séták, nyomáskiegyenlítő kamrában hallgatható kortárs irodalom és zene is szerepelnek a Petőfi Irodalmi Múzeum szervezésében.

Az immár hetedik alkalommal megrendezett program egyebek mellett azt vizsgálja, hogyan jelenítik meg az épített környezetet az irodalmi művek, valamint az épített környezettel és a városokkal való találkozás hogyan hat az irodalomra mint művészeti ágra.

Október 16-án a 19. századi Budapestet járja körül az első program: Török András a századforduló városiasodását képekkel illusztrált előadással és sétával eleveníti fel. Ugyanezen a napon Fábri Anna irodalomtörténész, Kemény Mária és Ritoók Pál beszélgetnek a nagyvárossá váló Budapestről László Ferenc vezetésével.

Pénteken délután építészet és modern irodalom témában előadást tart David Spurr, a Genfi Egyetem professzora, aki a modernség kezdeteitől bontja ki az irodalom és építészet kapcsolatát, ezt követően pedig az építészet, az irodalom és a modernitás egymásra gyakorolt hatását elemzi Bányai Évával.

A PIM-ben szombat délután a Cityscape - First Impressions of Budapest keretében négy különböző anyanyelvű, eltérő életkorú, mégis azonos kultúrájú, hosszabb-rövidebb ideig Budapesten élő író mondja el benyomásait a fővárosról és ugyanezen a napon Thomas Glavinic, Andreas Neumeister és Térey János írók értekeznek az irodalmi múzeumban az épített környezet és az írás kölcsönhatásáról.

Ezt követi Kisvárosi közhely, nagyvárosi lárma címmel a Kolozsvárról Budapestre került Tompa Andrea és a Kassáról Bázelbe emigrált Dusan Simko beszélgetése a kisváros kapcsán a nagyvárossá válásról, multikulturalizmusról, a provincializmusról, honvágyról és iróniáról, elutazásról és hazatérésről.

Vasárnap a PIM-ben Én úgy vagyok a városommal címmel Szilasi László és Bazsányi Sándor részvételével, La Phrase urbaine (A városi mondat) címmel az író és filozófus Jean-Christophe Bailly és Fáber Ágoston értekezik, az Őrjítő ez a lakótelep programon pedig Tóth Krisztina, Joanna Bator, Dragomán György és Pálfi György gondolkodik el a lakótelepen, mint kulturális problémán/jelenségen.

Hatalmas, élvezettel teli, végeérhetetlen röhögés a Paródia című egyfelvonásos, amit az Armel Opera Fesztiválon láthattunk az Erkel Színházban. Nem minden sült el azonban ennyire jól.