;

Katalónia;Artur Mas;Katalán Köztársasági Baloldal;függetlenségi népszavazás;állampolgári konzultáció;

Nem mindenki függetlenségpárti, az elszakadás ellen is népes tüntetések voltak Katalóniában FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DAVID R

- Kaotikus katalán helyzet

Katalóniában nem tartják meg a november 9-re tervezett függetlenségi népszavazást - erősítette meg tegnap Artur Mas tartományi kormányfő. Vigaszdíjas megoldásként ugyanakkor azt ígérte, hogy a katalánok mégis szavazhatnak: ügydöntő referendum helyett semmire nem kötelező állampolgári konzultációt rendeznek. Egyelőre teljes a bizonytalanság.

A katalán tartományi kormányzat tegnap, az elszakadást támogató pártokkal folytatott elhúzódó vita után úgy döntött, hogy lemondják a november 9-re kiírt függetlenségi népszavazást. Artur Mas katalán kormányfő keddi sajtóértekezletén ezt megerősítette, ugyanakkor alternatív megoldást jelentett be. "Lesznek szavazóhelyiségek, urnák, szavazólapok" - ígérte

Mas, minden 16 év feletti katalán polgár véleményt nyilváníthat, de ez csak afféle véleményfelmérés lesz. A voksolást 20 ezer önkéntes segíti és spanyol kormányzati épületeket nem használnak fel a "konzultációra". Katalónia nem mond le a népszavazásról, s a mostani szavazás egy lépéssel közelebb visz a majdani referendumhoz, igyekezett csillapítani Mas a saját maga által fekorbácsolt várakozásokat.

Katalónia helyi törvényhozása szeptember 19-én 106 igen, 28 nem szavazattal megadta a felhatalmazást a kormányfőnek a népszavazás megrendezésére, így november 9-re kiírták a referendumot. A spanyol kormány azonban már előre jelezte, hogy illegálisnak tekintik a népszavazást és az alkotmánybírósághoz fordulnak.

Ez meg is történt, az alkotmánybíróság felfüggesztette a népszavazási dekrétumot. Az 1978-ban elfogadott spanyol alkotmány értelmében csak a madridi kormány jóváhagyásával, az ország egész lakosságának részvételével rendezhető népszavazás. Artur Mas hétfőn este elismerte: megfelelő jogi garanciák hiányában nem tudják megtartani a népszavazást.

Már akkor jelezte, a helyi vezetés más módját keresi annak, hogy kikérjék az állampolgárok véleményét. A tartományi kormányzat október 15-ig adott magának határidőt, hogy valamilyen döntésre jussanak. Felmerült a lehetősége annak is, hogy előrehozott választást írjanak ki, ezt azonban egyik helyi politikai erő sem szorgalmazza.

A Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) nevű, radikális függetlenségpárti tömörülés a hétfői vitában azt követelte, Katalónia azonnal, egyoldalúan deklarálja függetlenségét és jelentse be elszakadását Spanyolországtól. Ezt a tartományi kormányzat kizárta. Az ERC pár tucat híve éjjel tüntetést tartott.

Mariano Rajoy spanyol kormányfő tegnap Londonban még Mas bejelentése előtt nyilatkozott. "Kitűnő hírnek" nevezte, hogy a katalán kormányzat letett a népszavazás megrendezéséről. A miniszterelnök párbeszédet ajánlott Katalóniának, szerinte "mindenről lehet tárgyalni, de csak a törvény és az alkotmány keretein belül".

Felmérések szerint a katalánok 45 százaléka nem támogatta, hogy "illegális" népszavazást rendezzenek, csak 23 százalék vélte úgy, hogy mindenképpen meg kell rendezni a referendumot. A katalán kormányzat feltehetőleg az alkotmánybíróság által nyitva hagyott "kiskaput" használja ki a nem ügydöntő állampolgári konzultáció megrendezésére.

A katalán parlament által megszavazott "Konzultációs törvény" 43. pontját az AB nem függesztette fel, ez pedig kimondja, hogy a Generalitat saját hatáskörén belül tarthat népi konzultációt, ennek azonban - az ABC című lap szerint - nem lehet tárgya Katalónia szuverenitása.

Maratoni sajtóértekezletén Artur Mas azt közölte, nem ír alá újabb dekrétumot, mivel azt a madridi kormány ismét felfüggesztheti, alkotmányjogászok szerint ugyanakkor így legfeljebb "twitteren" hirdetheti meg a népi konzultációt.

A kormányzó Néppárt vélekedése szerint Artur Mas "elveszítette a fejét" és konzultációja "köznevetség" tárgya lesz. Pedro Sánchez, az ellenzéki PSOE főtitkára szerint a katalán kormányfőnek fel kellene hagynia a lakosság "félrevezetésével", Rajoy kormányfőt pedig arra hívta fel, hogy keressen politikai megoldást az autonómiák problémáira.

Meghalt keddre virradóra az az ebolával fertőzött afrikai beteg, akit múlt hét óta egy lipcsei klinikán kezeltek - közölték kórházi illetékesek. Az 56 éves szudáni ENSZ-alkalmazottat csütörtökön szállították Libériából Lipcsébe. Az orvosok állapotát érkezésekor "erősen kritikusnak, ugyanakkor stabilnak" tartották. A férfi a harmadik olyan ebolás beteg, akit a nyugat-afrikai járvány év eleji kitörése óta Németországba szállítottak. Egy fertőzöttet jelenleg Frankfurt am Mainban kezelnek, míg egy másikat öt hét után egészségesen engedtek ki egy hamburgi kórházból.