;

Lackfi János;lakásszínház;Bán Ágnes;Bárdos Júlia;

„A legjobb módszer sétálva fejben írni, vagy autóvezetés közben…” FOTÓ: RAFFAY ZSÓFIA

- Jön a szimpatikus szörny

Szerencsére léteznek olyan emberek, akik önzetlenül tesznek a kultúráért. Bán Ágnes például havonta szervez lakásszínházat budai otthonában.

Este hét óra van, a villamos becsúszik a Mechwart-liget megállóba. Ahogy az ősszel lenni szokott, koromsötét van, már a közvilágítást is bekapcsolták.

Bán Ágnes lakásszínházába igyekszem, akitől e-mailben kaptam értesítést az eseményről. A lakásszínházat ugyanis hiába kerestem volna a programmagazinokban, nem találtam volna. Ágnes gasztro-művészeti eseménye ehelyett szájról szájra, pontosabban e-mailről e-mailre terjed.

Megérkezem a bejárathoz, nyomom a csengőt, a kapu nyílik, balra fordulok és már benn is vagyok a lakásban. Ágnes a nappaliba kísér, ahol terített asztalnál ülnek a vendégek. A ma esti fellépő a gyermek és felnőtt témájú könyvekben egyaránt utazó Lackfi János, író-költő lesz.

Alig fél óra múlva meg is érkezik, addig Ágnes mesél a lakásszínházról, miközben egy fiatal férfi borpárlattal kínálja a vendégeket. A háziasszonyról megtudom, hogy korábban is elég szoros volt a kapcsolata a kultúrával. Színésznő szeretett volna lenni, de végül újságíróként helyezkedett el, majd szerkesztett könyveket és még viselkedéskultúra-iskolát is alapított tizenéveseknek.

Aztán jött a Magyar Televízió, ahol számos kulturális műsorban dolgozott, de végül "kiírták" a névsorból. Nyugdíjasként támadt az ötlete, és beindította a lakásszínházát, ahová már több neves vendéget meghívott, mint Badár Sándor színészt, Koltai Lajos operatőrt vagy Herendi Gábort, a Valami Amerika rendezőjét.

Ezúttal Lackfi János került sorra, akire fél órát se kellett várnunk, már meg is jelent a feleségével, Bárdos Júliával és elfoglalta helyét az asztalfőn. Az író-költő felidézte, hogy amikor Angliában járt, ajánlottak neki egy könyvet, amelyben az angolok tipikus viselkedését, beszédtémáit és beszédmodorát parodizálták ki.

Ekkor döntötte el Lackfi, hogy megírja a "magyar változatot", vagyis a Milyenek a magyarok? és a Milyenek MÉG a magyarok? című munkáját. A két kötetben Lackfi éles szemmel mutatta be főbb jellemzőinket, például, hogy a magyar a húst is hússal fogyasztja.

És ha már Lackfi felesége is eljött, óhatatlanul szóba kerül a családi élet. Kiderül, hogy Júlia közvetlenül az érettségi után, tizennyolc évesen ment hozzá a nála két évvel idősebb Lackfihoz. Aztán jöttek a gyerekek is, Júlia időközben elkezdte a művészettörténet szakot, amelyet végül az ötödik utódot várva fejezett be.

- Hogyan telik egy napotok? - kérdezi valaki, mire Lackfi és felesége mosolyogva mesélni kezdik hol szigorú, hol rugalmas időbeosztásukat. Hatkor kelés, gyerekeknek reggeli, öltözés, majd a hétórás busszal irány az iskola. Utána Júlia a szakmáját végzi, bútort fest, de ügyel arra, hogy a főzésre is jusson idő. Elvégre hetüknek készül a vacsora. Az író pedig, amikor tud ír és segít a házimunkában, de este nyolckor már kikapcsolja a számítógépet. A gyerekeknek olvas.

Miközben a pár mesél, a házigazda szervírozza a vacsorát, a borász pedig újratölti a poharakat. Lackfit az ihletről kérdezik. A legjobb módszer gyaloglás közben "fejben írni". Vagy autóvezetés közben, esetleg a tömegközlekedésben. Egyszer közösen írt egy regényt egyetemi hallgatókkal, amely bár jól sikerült, végül a regény szereplőit kinyírták a fiatal szerzők. Méghozzá különböző írók, mint Camus vagy Proust stílusában.

Azt is megtudtuk Lackfitól, hogy párhuzamosan több könyvön dolgozik. Már készül a Milyenek a magyarok? harmadik része is, persze ennek más lesz a címe, stílszerűen Három a magyar igazság.

Mindez azonban még titok, de annyit az író elárul, hogy kiderül belőle, ki is az a BKV-hajú lány. Lackfi igazi nagy dobása viszont még hátra van: idővel a nagyregénye is megjelenik, amiről rejtélyesen annyit mond:

- Szörnynek készül. De egy szimpatikus szörny lesz.

"Sosem kedveltem azokat, akik napi célszerűség okán és szükség szerinti gyakorisággal újraírják saját élettörténetüket. Ez nemcsak hajlékony jellemre és rossz ízlésre vall, de személyiségzavarhoz is vezet" - írta Orbán Viktor viszonválaszában Kőszeg Ferencnek. Előzőleg a miniszterelnök levélben gratulált a németországi Kassel polgárai által közelmúltban Kőszegnek ítélt díjhoz, az Értelem prizmájához.