riport;önkormányzati választás;

Nem kellett sorba állni, kevesebben szavaztak, mint négy éve vagy az áprilisi parlamenti választáson FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Sajtóelhárítás a szavazókörben

A megosztott ellenzék és nehezen követhető jelöltállítás - legalábbis a fővárosban - nem tett jót a választási kedvnek. A kétharmad eddigi kormányzása sem rázta fel a szavazókat, akik meglehetősen alacsony számban járultak az urnákhoz. Riportereink a fővárosban és a Dunakanyarban jártak.

Lebuktam. Kár lenne tagadni. Nem bíznék magamra titkosszolgálati feladatokat. Az újlipótvárosi Hollán Ernő utcai zeneiskola földszintjén a szavazóköri bizottság elnök asszonyának - ha jól értettem a titulusát - keresztkérdései súlya alatt megtörtem és bevallottam, hogy újságíró vagyok. Azonnal teljes hírzárlatot rendelt el, közölte az asztal mögött ülő bizottsági tagokkal, hogy "innentől kezdve semmit nem lehet nyilatkozni". Újságíró igazolványt kért, de én úgy döntöttem, hogy az okmány mutogatása nélkül, mint állampolgár teszem föl a jelek szerint nemzetbiztonsági szempontból kényes kérdéseimet, hogy milyen a választási érdeklődés, a részvétel, jönnek-e a fiatalok is. Hiábavaló erőlködés, titoksértésre nem került sor.

A sikeres sajtóelhárítás után az utcára kilépve a Margitszigeten furikázó kis elektromos járgányokhoz hasonló elektromobilba botlottam. Akkor még nem tudtam, hogy Adler Péter, a kerület liberális önkormányzati képviselőjelöltje ült a volánnál. A reklámtáblával felszerelt kiskocsi okán szóba elegyedtünk, s hamarost kiderült a jelöltség, és más is.

"Született pesti vagyok, de azért járom a vidéket, s azt látom, az 1920-as évek, a cselédsors tér vissza. Senki nem mer fellépni a hatalom ellen, mert félti azt a keveset, amilye van. Újra vannak földesurak is. Visszatérve a kerületre, remélem Tóth Jóska fog nyerni, de hogy a testület milyen összetételű lesz, azt nem tudom megjósolni, mert az ellenzék nagyon megosztott" - mondta Adler Péter. Liberális jelölt létére állította, Gyurcsány Ferencnek, a DK vezetőjének abban igaza van, itt csak egy egységes baloldal válthatja le a Fideszt, vagy saját maguk, belülről bomlasztják szét ezt a rendszert - tette hozzá.

A kis interjú végszavára lépett ki a "zeneiből" Farkasházy Tivadar feleségével és kisunokájával. "Ha élhetek egy lóversenyes kifejezéssel, a XIII. kerületben Tóth József polgármester most is a favorit, Bokros Lajos főpolgármester-jelölt pedig remélem kellemes meglepetést fog okozni. Legalább szorítsa meg minél jobban Tarlóst, de bízom a csodában is" - említette Farkasházy Tivadar.

A népszerű közíró, a szatirikus hetilap főszerkesztője rezignáltan tette hozzá, hogy a kerületben beszélgetve sok fiatal azt mondta, nem megy el erre a választásra, míg az idősebbek többsége azt válaszolta, részt vesz a szavazáson. Remélem 50 százalék fölött lesz a részvételi arány Budapesten, mert Kubatov Gábor a Fradi stadionba ugyan nem tud telt házat hozni, de a szavazóhelyiségek megtöltéséhez nagyon ért és csak minél magasabb részvétellel lehet esély változtatni legalább a fővárosban - mérlegelte az esélyeket Farkasházy.

A Radnóti utcai Gárdonyi Géza Iskolában az 1-es szavazókör illetékese nem fogadott ellenségesen, neki a kezébe is nyomtam a kért dokumentumot. Alaposan megvizsgálta, majd udvariasan és készségesen arról tájékoztatott, hogy nem igazán tudják mi a teendő, mert az eligazításon egyetlen szó sem esett arról, hogy akár újságíró, akár választópolgár kérdéseire lehet-e válaszolni, ha az érdeklődés nem arra irányul, hogy ki melyik jelöltre szavazott. Végül is megtudtam, az április országgyűlési választásokhoz képest késő délelőttig valamivel kisebb volt az érdeklődés. Általában négyen-öten érkeztek szinte egyszerre, így sorban állásról nem lehetett beszélni. Több idős ember jött, mint fiatal, de érdekes módon reggel 9 óra körül jöttek inkább az ifjabb korosztály képviselői.

Az iskola kapujában össze is futottam egy fiatal anyukával, aki szőke, loknis hajú kislányával érkezett. Elmondta, a férje külföldön dolgozik, nemrég vettek a kerületben lakást és fizetik a törlesztőrészleteket. Itthon esélyük sem lenne egy fizetésből megélni, törleszteni. Természetesen nem árulta el kire adja a voksát, de azt mondta, a gyerek jövője miatt sem maradt otthon. Ha csak egy szavazattal is, de igyekszik a mostaninál kiszámíthatóbb jövőt teremteni a kicsinek.

A közeli Herman Ottó Általános Iskolában sincs akadálya a tájékozódásnak, bár itt is elkérték az igazolványt, de a 15. számú szavazókör jegyzőkönyvvezetője szívesen válaszolt a kérdésekre. Mint elmondta, az érdeklődés nagyjából megegyezik az áprilisival. Akkor is a korai órákban nehezen indult a szavazás, de nem sokkal dél előtt már egyre többen érkeztek. Több idős ember szavazott, mint fiatal, de ennek a lakosság összetétele is oka lehet. A szavazókörhöz tartozó utcákban sok a régi ház és zömükben idősebb emberek élnek - jegyezte meg a jegyzőkönyvezető. Azért a 750 szavazópolgár közül jó néhány fiatal is eljött, s ezt az épületből távozóban tapasztalhattam. => B.T.

Tenken egy "erősen illuminált állapotban" lévő szavazópolgár vasárnap délután felszakította az egyik urnát a boríték behelyezésekor .