Art Market;Conchita Wurst;képzőművészeti vásár;Claudia Martins;

Conchita Wurst és a szarvas a kiállításon: Kovách Gergő szobrászművész
Totem című alkotása A SZERZŐ FELVÉTELE

- Veszik, vagy nem veszik?

Conchita Wurst, a szakállas énekesnő fején álló szarvas és még sok furcsaság várta az Art Market képzőművészeti vásáron az érdeklődőket, akiknek úgy tűnik, egyre nagyobb az igénye a kortárs művészeti alkotásokra. Természetesen van olyan galériavezető, aki nem látja ilyen fényesnek a helyzetet.

Az Art Market népszerű és színes esemény, a közönség is szívesen látogatja és a kiállított műtárgyak terén se lehet panasz. A már klasszikusnak számító nagy nevek, mint Bak Imre, Klimó Károly és Mauer Dóra mellett több fiatal művészt is kiállítanak a galériák, akik hol ötletes, hol sokkoló alkotásaikkal vonzzák a szemet.

Győrffy László például emberi húsra hajazó tortaszeletet öntött szoborba, Barakonyi Zsombor fatáblára fújja fel rohanó fővárosunkat, míg Kiss Viktória festményein galambok és pávák jelennek meg a népi ábrázolás és a kortárs megoldások közötti formában.

Conchita Wurst és a szarvas a kiállításon: Kovách Gergő szobrászművészTotem című alkotása A SZERZŐ FELVÉTELE

Conchita Wurst és a szarvas a kiállításon: Kovách Gergő szobrászművészTotem című alkotása A SZERZŐ FELVÉTELE

A látogatók viszont a leginkább Kovách Gábor szobrászművész Totem című alkotása előtt álltak meg: a szobor Conchita Wurst, az Eurovíziós Dalfesztivál szakállas énekesnőjének fejét mintázta, melyre patáját helyezi egy szarvas. A szem nem is tud betelni a különféle ötletes munkákkal, a kérdés csak az, van-e olyan látogató, aki meg is veszi az alkotásokat.

- Nem érzem azt, hogy Magyarország rajta lenne a nemzetközi művészeti térképen - mondja Tóth Pál Sándor galériavezető. A Deák Erika Galéria szakembere szerint egy művészeti vásár akkor működik jól, ha a megjelent galériák a helyszínre csábítják a gyűjtőiket, és ha az ország művészeti piaca is jól működik.

A galériavezető szerint viszont a hazai helyzetről ezt nem lehet elmondani, de az Art Market egy jó kezdeményezésnek számít. Ha azonban Magyarországra máshol is felfigyelnének, akkor több külföldi szakember jelenne meg nálunk és hazánk bekapcsolódhatna a nemzetközi körforgásba.

Tóth szerint a fő probléma abban áll, hogy a magyarokban nem alakult ki az igény a műtárgy vásárlásra. - Az igényt csak fokozatosan, lépésről-lépésre lehet kialakítani - mondja a galériavezető. Ehhez azonban megfelelő művészeti oktatásra lenne szükség az általános- és középiskolákban, nemcsak arra a néhány alapvető ismeretre, amit a diák a rajzórákon sajátít el.

- A szakember szerint több vásárlóra lenne szükség, és a műtárgyak árai is emelkedhetnének. - Egy középvezető amellett, hogy plazmatévét vesz, vagy lecseréli az autóját, éves szinten könnyedén befektethetne egy-egy festménybe is - vallja Tóth. Persze sok múlik a galériák üzleti stratégiáján is. A Brody Art Yard például úgy árulta a standjánál a műtárgyait egységes 350 eurós áron, hogy nem tüntette fel az alkotók nevét.

- Mi úgy hisszük, hogy amikor veszel egy műtárgyat, akkor a saját ízlésedben kell bíznod - mondta a galéria vezetője, a Brazíliából érkezett Claudia Martins. Természetesen a vásárló később megtudta, hogy kinek az alkotását vásárolta meg, de csakis miután már fizetett a kasszánál.

A magyar művészet vidéki helyzetéről ugyancsak negatív képet vázolt fel Károly Eszter, a debreceni Hal Köz Galéria vezetőjének, Károly Ferenc galériatulajdonosnak a lánya. A Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatója is az elégtelen művészeti oktatást mondja ludasnak, és nem is csodálja, hogy vidéken alig látogatják az emberek a galériákat, múzeumokat.

- A debreceni Modem kong az ürességtől, bármikor is megyek be - mondja.  A magyar művészeti oktatáson tehát lenne mit javítani. Bár Károly Eszter saját bevallása szerint erős gimnáziumba járt, a művészettörténetben ők is csak van Gogh-ig jutottak.

Van azonban, akinek jól megy az üzlet: a miniszterelnökről készült portrésorozatával újra híressé vált Tereskova  Nagy Kriszta egy újabb szériával állt elő. Ezek a festmények is Orbán Viktort ábrázolják, azonban a képek háttere ezúttal híres festők, mint Goya, Monet, Velázquez vagy magyar mesterek, mint Rippl-Rónai József vagy Szinyei Merse Pál munkái.

A falon az áll, hogy a képek akciósak: az előbbi csoport 89.000 forintba kerül, az utóbbi darabjáért 98.000 forintot kell fizetni (a magyar darabok ugyanis felértékeltek). Hogy mindez ironikus vagy Tereskova tényleg ennyire rajong a miniszterelnökért, azt a Godot Galéria vezetője, Kozák Gábor szerint mindenki döntse el maga.

Elképesztően elegáns Bicska Maxi volt Fülöp Zsigmond a fényképek tanúsága szerint a Koldusopera legendás, máig emlegetett vizsgaelőadásában. Fehér, gondosan vasalt nadrág, fekete, csíkos zakó, díszzsebkendő, könnyed kalap, fénylő cipő, mutatós nyakkendő.