Fót;hulladéklerakók;

- Folytatódik a fóti salakmizéria

Ismét salakot öntenének a fótiak nyakába: a napokban a salaklerakó környezetvédelmi vizsgálatáról szóló hirdetmény jelent meg a város polgármesteri hivatalában, ami arra enged következtetni, hogy a városvezetés nem mondott le a hulladékgyűjtő létrehozásáról. Megírtuk: a salaklerakó ötlete két éve merült fel először, ekkor a lakosság heves tiltakozásba kezdett, és úgy tűnt, a vezetés lemondott a tervről. Most a civilek ismét akcióba lendültek: csütörtökön forgalomlassító demonstrációt tartottak a Fótot és Dunakeszit összekötő útvonalon.

A jelenlegi fóti városvezetésnek továbbra sem fontos a lakosság véleménye, egészsége - legalábbis azok szerint a fóti-kisalagi lakosok szerint, akik a héten (ismét) tiltakoztak a város mellé tervezett salaklerakó ellen. Ahogy arról korábban lapunk is beszámolt, az első tiltakozó demonstrációt 2012 novemberében tartották. Ekkor sikerült megakadályozni, hogy a rákospalotai hulladékégetőből kikerülő salakot a Fót kisalagi részében található volt homokbánya területén helyezzék el - alig néhány száz méterre a lakott területektől. Két éve az MSZP fóti szervezete az ügyben népszavazást is kezdeményezett, ám az aláírásokat tartalmazó íveket végül megsemmisítették, indoklásuk szerint azért, mert nem akarták egy esetleges referendum miatt milliós költségekbe verni a várost. A szervezők ekkor még abban reménykedtek, hogy a mind szélesebb körű lakossági tiltakozás meggyőzi a városvezetést arról, hogy máshol kell elhelyezni a hulladékot.

Úgy tűnik, a hivatal számára ez nem volt elég, a salaklerakó terve most szeptemberben ismét terítékre került. Értesüléseink szerint a Közép-Duna-Völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség engedélyezte a hulladékgyűjtő létesítését az egykori homokbánya területén - ez azonban szemben áll a lakosság érdekeivel, hiszen a salak - amely egyfajta savas por, ami mérgezheti a levegőt és az ivóvizet - ottani elhelyezése komoly veszélyforrást jelent a helyiek számára. Az új salaklerakó Fót legmagasabb pontjára kerülne, néhány száz méterre a kisalagi lakóházaktól, és alig fél kilométernyire az első ivóvízkúttól.

A tiltakozók között van a Pele Természet- és Környezetvédelmi Egyesület is, amelynek tagjai a napokban petícióval szerettek volna tiltakozni a salaklerakó ellen. A dokumentumban megemlítik, hogy egy újabb, a térségben létrehozott hulladékgyűjtő létrehozása azért is érthetetlen, mert például a szomszédos "Dunakeszi 1" és a "Dunakeszi 2" hulladéklerakók "már megmutatták, milyen veszélyhelyzetet teremt az, ha felelőtlenül, hozzáértés nélkül, csak a személyes anyagi előnyöket hajszolva létesítik az ilyen telepeket": a figyelőkutakban kimutathatóan megjelentek a kimosódott szennyezőanyagok, a közelben található öt fóti ivóvízkútból kettőt már le kellett zárni. A "személyes anyagi előnyökkel" kapcsolatban korábban megírtuk: a szóban forgó területen Fót jelenlegi polgármesterének, az egyik alpolgármesternek és egy fideszes képviselőjelöltnek is vannak - egyébként értéktelen - földjei, akik csak jól járnának, ha azokat valaki - mint például a hulladékégető salakját elhelyezni kívánó cég - megvásárolná.

A petíciót nem vette át sem Bartos Sándor, a Fidesz által támogatott fóti polgármester, sem Tuzson Bence fideszes országgyűlési képviselő, sem pedig Dióssi Csaba, Dunakeszi fideszes polgármestere. Takács István, az MSZP fóti polgármester-jelöltje elmondta: csütörtöki demonstrációjukkal ismételten szeretnék felhívni a figyelmet a salaklerakó létrehozásának veszélyeire: azt szeretnék, hogy az emberek ráébredjenek, saját érdekük is, hogy a salaklerakó ne valósuljon meg - azonban ha az önkormányzati választások után helyén marad a jelenlegi városvezetés, a hulladékgyűjtő biztos, hogy megépül.

Nem derül ki egyértelműen Kósa Lajos 2003 után leadott képviselői vagyonnyilatkozataiból, milyen forrásból törlesztette lakáscélú hiteleit. Mint megírtuk, a Fidesz-alelnök feleségének nevén lévő óbudai luxuslakást úgy szerezte a házaspár, hogy elcserélték rá debreceni lakásukat. Ezután Kósa mintegy 30 millió forintos lakáshitelt vett fel, amelyből egy debreceni családi házat vásároltak, ez fele-fele arányban került a politikus és felesége tulajdonába. Kósa adóssága 2005-re 36 milliósra nőtt, majd 2006 első félévében 4 millió forinttal mérséklődött, bár megtakarításai nem csökkentek. Ugyanebben az évben viszont újabb 25 millió forintot, valamint svájci frank alapú devizahitelt is felvett.