vagyonnyilatkozat;Kósa Lajos;

- Ingatlanügyek: minek a vagyonnyilatkozat?

Nem derül ki egyértelműen Kósa Lajos 2003 után leadott képviselői vagyonnyilatkozataiból, milyen forrásból törlesztette lakáscélú hiteleit. Mint megírtuk, a Fidesz-alelnök feleségének nevén lévő óbudai luxuslakást úgy szerezte a házaspár, hogy elcserélték rá debreceni lakásukat. Ezután Kósa mintegy 30 millió forintos lakáshitelt vett fel, amelyből egy debreceni családi házat vásároltak, ez fele-fele arányban került a politikus és felesége tulajdonába. Kósa adóssága 2005-re 36 milliósra nőtt, majd 2006 első félévében 4 millió forinttal mérséklődött, bár megtakarításai nem csökkentek. Ugyanebben az évben viszont újabb 25 millió forintot, valamint svájci frank alapú devizahitelt is felvett.

2009-re a politikus össztartozása 87 millió forintra nőtt, abban az évben, amikor először "szállt el" a svájci frank árfolyama. 2011-ben, amikor a kormány lehetővé tette a devizahitelek 180 forintos frankárfolyamon való végtörlesztését, Kósa 237 ezer svájci frank, akkori árfolyamon mintegy 42,6 millió forintnyi adósságtól szabadult meg, miközben további 21,9 millió forintos banki tartozása maradt.

Csakhogy erre a célra bevallása alapján csak 25 milliós kölcsönt kapott magánszemély(ek)től, saját megtakarítást pedig nem használt fel, és ingatlant sem értékesített. Vagyis, ameddig az Országgyűlés mentelmi bizottságának elnöke nem engedélyezi, hogy Kósa családtagjainak nem nyilvános vagyonnyilatkozataiba is be lehessen pillantani, nem fogjuk megtudni, valójában miként törlesztette devizaadósságát a politikus. A Fidesz alelnökének legutóbbi vagyonnyilatkozata szerint már csak 17 millióval tartozik bankok és 20 millióval magánszemély(ek) felé, és idén is 2,9 millióval csökkent az adóssága.

A Transparency jogvédő szervezet már tavaly kezdeményezte, hogy a képviselők hozzátartozóinak vagyonnyilatkozata is legyen nyilvános, a bevallásokat pedig ne az Országgyűlés, hanem az adóhatóság ellenőrizze. A jelenlegi rendszerben ugyanis szinte lehetetlen feltárni a politikusok vagyonosodását. Ha a képviselők rossz adatokat írnak bevallásukba, szankciók nélkül kijavíthatják azokat, mint a fideszes Rogán Antal esetében.

Az ellenzéki képviselők pedig hiába kezdeményeztek rendre az elmúlt négy évben vagyonnyilatkozati eljárásokat a kormánypárti vezetésű mentelmi bizottságnál, egyetlen komoly ügyben sem indult vizsgálat. Pedig tegnapra is jutott: míg az MSZP úgy látja, Rogán, Kósa és Szijjártó Péter luxusvillái után kiderült, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettesnek is problémás a vagyonnyilatkozata, addig a KDNP szerint az abból hiányzó 102 négyzetméteres balatoni üdülővel semmi gond nincs.

Sőt, egy újabb fideszes politikus ingatlanügye is napvilágra került. Érd korábbi polgármestere feljelentette a jelenlegi fideszes városvezetőt, T. Mészáros Andrást, aki - mint az Index megírta - Harmat Béla szerint a valós érték több mint tízszereséért, mintegy 50 millió forintért adta el néhány földterületét. A volt polgármester gyanúja szerint a földeladás valójában "tisztázatlan jövedelmekből származó pénzek legalizálására szolgált".

A vasárnapi választás nagyon fontos lépcsőfoka annak a folyamatnak, amelynek a végállomása nem lehet más, mint a Fidesz-diktatúra megdöntése és a demokrácia helyreállítása - mondja Bokros Lajos. A Modern Magyarországért Mozgalom (MoMa) főpolgármester-jelöltje, akit a baloldali pártok is támogatnak, úgy véli, a főpolgármesternek nem az a fő feladata, hogy a metróalagútban nézegesse, melyik szög hiányzik, hanem, hogy politikai támogatást kovácsoljon össze a fővárosi érdekek érvényesítéséért.