- Ön így látja? Minden felmérésben toronymagasan vezet a Fidesz.
- Akikkel én találkozom az utcán és beszélgetek, azok megértik. Tavasz óta változott a közhangulat. Amikor az EP-választásokra gyűjtöttük az aláírásokat, sokkal rózsásabb volt az uralkodó szemlélet. Ma jóval nagyobb a csalódottság és kiábrándultság. A nép látja, hogy a Fidesz-propaganda minden ízében hazug. Nincsenek beruházások, munkahelyek, fontos budapesti utcákon sorra zárnak be az üzletek. Növekszik a szegénység, kosz van a városban és egyáltalán nem igaz, hogy a közbiztonság javult, noha Pintér úr megígérte. Miért lennének elégedettek a fővárosiak?
- Budapesten is piacbarát intézkedéseket ígér. Amire már meg is kapta, hogy ha megvalósítják - például a közösségi közlekedésben -, akkor két- vagy háromszorosára kell emelni a jegyárakat.
- Ha a közösségi közlekedést fejlesztjük, az pénzbe kerül. A döntés nem az, hogy megfizetjük-e ezt, vagy sem, hanem az, hogy miként. Jegyárakban vagy adóban? A tisztességes ellenérv az lenne, hogyha a jegyárakhoz nem lehet hozzányúlni, akkor emelni kell az adót. Ezt kellett volna mondania Tarlós úrnak, ha értené, hogy miről van szó.
- Csakhogy az adók jelentős részét sem a főváros szedi be ma már.
- Van egy nagyon komoly adóbevétel, az iparűzési adó. Lehet ebből is többet fordítani a közösségi közlekedésre. Miután monopóliumról van szó, nem kell, hogy minden megtérüljön a jegyárakban. Arra van szükség, hogy érdemes legyen közösségi közlekedést használni a gépkocsival szemben. Vagyis olyan szempontok is játszanak, amelyek túlmutatnak a költségvetésen.
- Tarlós István is elismerte a napokban, hogy muszáj lesz bevezetni a dugódíjat.
- Ez európai kötelezettség. Ha nem populista szólamokat használunk, hanem végiggondoljuk, hogy mi lenne a dugódíj igazi célja, akkor kiderül, ez nem öncélú fizetési kötelezettség. Épp ellenkezőleg. Nem az a célja, hogy plusz bevételt termeljen, hanem az, hogy csillapítsa - ahogy mondani szoktam - a nagy belső hurok átmenő forgalmát. Ha a dugódíj nagyon csillapítja ezt a forgalmat, akkor nagyon kevés lesz belőle a bevétel. De éppen ez a jó! Normális országokban tudják, hogy minden szűkösen rendelkezésre álló erőforrással gazdálkodni kell. Legyen ez ember, pénz vagy a tér, amit elfoglalunk. A belvárosban szűk a tér. Hogyan lehet ezzel optimálisan gazdálkodni? Úgy, hogy aki nem akarja megfizetni, hogy egy négytonnás vas elfoglalja a helyet, az rakja ki onnan. Félrevezető úgy beszélni a dugódíjról, hogy a "szívtelen Bokros már megint megsarcolná a népet".
- A Fidesz azzal vádolja önt, hogy bevezetné az ingatlanadót.
- Ez átlátszó hazugság. Programunkban kizárólag az üres lakások számított bérleti díja után fizetendő jelképes adóról van szó, ami teljesen indokolt, ha hasznosítani akarjuk a fővárosban üresen álló több, mint tízezer lakást. De ezt is csak akkor tudnánk megvalósítani, ha az Országgyűlés megszavazná, hiszen minden új adónem bevezetése a parlament hatáskörébe tartozik.
- Épp erre céloztam korábban, hogy a Fidesz populizmusával nehéz felvenni a versenyt. Bár önt nem kell félteni, hogy karaktergyilkosság áldozata lesz, hiszen ez már megtörtént.
- Nem történt meg. Kísérletek történtek, amelyek nem jártak sikerrel. Ha sikerült volna, akkor ma nem én lennék a demokratikus ellenzék főpolgármester-jelöltje.
- Vannak olyan felmérések, amelyekben megelőzi Tarlóst?
- Nézze meg az Origo vagy a Portfolió felmérését. Ezek jóval nagyobb mintán készültek, mint a bevett cégeké.
- A nagyobb részvétel kedvez önnek?
- Igen. A demokrácia érdeke is azt kívánja, hogy minél nagyobb legyen a részvétel. Ellenkező esetben úgy tűnhet fel, hogy a társadalom nem érzi a tétet, vagy legalábbis úgy, hogy a választásnak az ő életére nincs hatása. Ami egyáltalán nem igaz, és a politikai osztálynak épp az a dolga, hogy erről meggyőzze a társadalmat.
- Meg is próbálja, hiszen a Fidesz politikája - a paternalista állam mindent megold helyetted - együtt jár azzal, hogy a választókat távol tartsa.
- Így van, és ez újabb bizonyíték arra, hogy egy neokommunista formációval állunk szemben. Úgy gondolják, az egyén felelőssége nulla, és az állam mindent megold.
- Az államosított fővárosi javakkal kapcsolatban van elképzelése?
- Az államosított javakat visszaszerezni csak akkor lehetne, ha a központi főhatalom megváltozna. Ezt most nem ígérhetem.
- Érdemes lenne egyébként önkormányzati tulajdonban tartani őket?
- Érdemes. Önkormányzatnak akkor van értelme, ha a helyi társadalom érdekeit figyelembe véve jó minőségű közszolgáltatásokat nyújt. Ha nem tud, akkor a polgárok nem fogják értékelni a helyi demokráciát, mert adóforintjukért cserébe semmit nem kapnak. Itt is gonosz, tudatos demokrácia-rombolással állunk szemben. Azért központosította a Fidesz-kormány az oktatási és az egészségügyi intézményeket, hogy a társadalom nevessen a helyi demokrácián. Annyit lehet ezen a téren tenni, hogy ami még a főváros tulajdonában van, mint saját vagyon - elsősorban a három nagy közüzemi cégről van szó, a BKV-ról, a csatornázási művekről és a köztisztasági vállalatról -, azokat mindenképpen meg kell őrizni. Mert nem igaz, hogy a központi kormány jobb szolgáltatásokat tud nyújtani. Nézze meg az iskolákat. Tipikusan sokkal rosszabbat nyújt.
- Ez a BKV-ra is igaz, ami 20-25 éve masszívan veszteséges?
- Főleg azért, mert az egymást követő kormányok úgy szabályozták, hogy veszteséges legyen, mert akkor könnyebb belőle lopni.
- Pedig a józan ész azt mondaná, a nyereségből könnyebb lopni.
- Ha nyereség van, akkor a tulajdonosok szabadon döntenek, hogy ezt mire fordítják: fejlesztésre, osztalékra vagy éppen béremelésre. Ha valami veszteséges, nehéz eldönteni, hogy mennyire hatékonytalanul működik a cég, és mennyire korruptak a vezetői. Ez azt bizonyítja, hogy az állam képviselőinek jelentős része érdekelt a korrupcióban.
- Ön 15-20 éve nagyjából ugyanazt mondja. A világ ment el ön mellett és a liberális helyett ma egy másik paradigma van, vagy mindez csak nálunk történik?
- A MoMában büszkék vagyunk arra, hogy olyan világnézetünk van, amely abszolút versenyképes a gondolatok piacán. Az a célunk, hogy ne pusztán ezen a választáson szerepeljünk sikeresen, hanem hogy ezzel a hallatlanul értékes gondolati tartalommal hozzájáruljunk a magyar politikai kultúra további pusztulásának a fékezéséhez.
- Ha veszít, nem kerül be a fővárosi közgyűlésbe, hiszen a MoMának nincs listája. A főpolgármesteri poszton kívül is van politikai ambíciója?
- Minden szabad erőnket, időnket és pénzünket arra fogjuk fordítani, hogy a MoMa országos párttá váljon és felkészülünk a 2018-as parlamenti választásokra.
- Tehát nem vonul ki a politikából?
- Nem.