- 1945 decemberében született, tehát háborús gyerek.
- Igen, és a mai napig háborúzok. Épp a minap üzentem hadat Orbán Viktornak a Hócipőben, mert azzal a Nyugattal háborúzik, ahová Széchenyitől kezdve megannyi magyar vágyott. Ugye emlékszünk még, hogyan cipeltük haza a Gorenjéket, és azt gondoltuk, milyen nagyszerű lesz, amikor kiszabadulunk. Pedig mi nem rabságban voltunk a szocializmus alatt, csak házi őrizetben. Az én nemzedékem a mai napig furcsállja, hogy a határokon a 60 kilométeres sebességkorlátozáson kívül semmiféle megkötés nincs.
- Átjárhatók a határok, de ettől még itthon nem vagyunk szabadabbak.
- Egy újszülöttnek minden diktátor új. Aki tanulmányozza a magyar történelmet, tudja, hogy egyetlen diktátor sem javul meg. Ferenc József ezzel kezdte az I. világháborút: "mindent meggondoltam, mindent megfontoltam", az eredmény tömérdek magyar áldozat és Trianon lett. Horthy hagyta, hogy több mint félmillió honfitársát elemésszék, Kádár elborult elmével is megsértődött, amikor leváltották. Úgyhogy nem tudom, miből gondolja bárki, hogy a miniszterelnök leszokik arról a káros szenvedélyéről, hogy mindent birtokoljon. Ha sokáig várunk, az egész ország telekkönyvileg Orbán és hűbéresei nevére lesz íratva, és ha nyer is az akkori ellenzék valamelyik választáson, semmiféle vagyonnal nem rendelkezik majd. Többek közt ezért nem értem az ellenzéki pártok viszálykodását. Hallhattuk, 2019-től Orbán kerületeket sem akar Budapesten, tehát azok is elveszíthetik maradék önállóságukat, ahogy számtalan intézmény elveszítette. A XVI. században három részre voltunk szakítva, de léteztek végvárak, amelyek néha odacsaptak a töröknek. Ilyen végvárakra lenne szükség.
- Lehetséges, hogy azért tartjuk diktátornak Orbánt, mert igazi diktátorok nem sűrűn regnálnak minálunk.
- A kicsi diktatúra is diktatúra. Nyilván nem tehetünk egyenlőségjelet Ferenc József, Horthy s Kádár közé, de mindhárman véres kézzel kezdték, ketten úgy is fejezték be.
- Na látja! Orbán nem öl - csak lelket. Szóval örülhetünk…
- Nem tudom, minek kellene örülnünk? Sokan állítják, hogy Orbán fóbiában szenvedek, pedig én csak azért támadom örökösen Orbánt, mert amit az országgal művel, annak a gyerekeink, unokáink isszák majd meg a levét. Van egy régi, híres Peter Sellers film, amelyben egy parányi hercegség hadat üzen Amerikának. Orbán is hadat üzent az Uniónak, miközben zsebre vágja a tőlük kapott pénzt. Ha egyszer elszakad a cérna, és ettől a pénztől is elesünk, semmilyen beruházás nem lesz az országban. Lehet, hogy néha mulatságos vagyok, mint a lakatlan szigeten rekedt japán katona, aki húsz évvel a háború után is harcol, de én akkor is mindent megteszek azért, hogy Orbán Viktor elmúljon - természetesen nem fizikai értelemben.
- Egyelőre épp az ellenkezője történik. Erősödik, ahelyett, hogy elmúlna.
- Churchilltől származik a mondás: egy golyó sem vész kárba. Éppen ezért, drukkolok Simicskának. Nem tudom, mit akar, nem is érdekel, de egy hatalom helyett kettő az már megosztottság, ami a mi oldalunkon is van bőven. Sajnos a rossz összefogás siralmas eredményt hozott, a jó összefogást meg senki nem próbálta ki. Tisztelem Bokrost, a Nyugat által is elismert kiváló közgazdász, az egyetlen, aki fenntartható fejlődési pályára állította az országot, és sokak vélekedésével szemben szociálisan érzékeny ember. Be kéne állni most mögé, vagy aki nem akar, mondja azt, hogy neki Tarlós kell. Aki nem szavaz, az a mostani győztesekre szavaz. Jelen pillanatban ötmillió birka legel vidáman, miközben már pucolják hozzájuk a hagymát.
A „nagy öregek” Farkasházyékkal egykor Szárszón: Méray Tibor, Göncz Árpád, Jancsó Miklós, Fejtő Ferenc, Kosáry Domokos, Faludy GyörgyFOTÓ: NÉPSZAVA
- Azt hiszem, a magyar történelemben jó összefogásra még nem volt példa. Úgy tűnik, ez nem megy nekünk.
- A Demokratikus Charta az ellenkezőjét bizonyítja. Tevékenyen részt vettem benne, nem igaz, hogy a pártok diktáltak nekünk, minden esetben mi döntöttünk. Százezer ember egyet akart, azóta sem láttam ekkora tömeget ezen az oldalon. A szónokokat Hobó, Koncz Zsuzsa, Bródy, az Ando Drom vezette fel, és Vitányi Iván, Konrád György, Tamás Gáspár Miklós - három teljesen eltérő alkat és stílus - kiválóan beszélt. A tüntetés - már bocsánat! - színház. Ott a legjobbaknak kell szerepelni. A mai ötszáz fős tüntetések nevetségesek, nem vonzanak senkit, nem érnek el semmit.
- Köztudott, hogy négy szenvedélye van: a sakk, a foci, a lóverseny és Wagner. Mondja, mit szeret egy kultúrember a focin?
- A foci nagyszerű szellemi sport, művelem is. Tizenegy ember arra törekszik, hogy bejuttassa a labdát az ellenfél kapujába - ehhez tervezni kell, és együttműködni. Én egyke voltam, így mindig csapatban éreztem jól magam. A kabaré is csapat, és csapatban az egy meg egy nem kettő, mert az ember megsokszorozódik a társai által. Attól, hogy milliárdokat ölnek stadionokba, még nem lesz jó a magyar foci. Egy 1700 fős faluban nem lehet NB I-es csapatot működtetni. Közönség nélkül nincs foci, ahogy kabaré sincs. Felcsút egyetlen különlegessége, hogy ott született a miniszterelnök, aki azt is kinyomozta, hogy Szent István ott ajánlotta fel országát Máriának. Gondolom, hamarosan Puskás Öcsi szülőhelye is Felcsút lesz. Nagycenken van a Széchenyi család kriptája, rajta a felirat: "Voltunk, mint ti, lesztek, mint mi". Ajánlom ezt Felcsút urainak. Eljön az idő, amikor por lepi majd a csodastadiont, mint most az akasztóit. Amúgy Tarr Béla ma is nyugodtan leforgathatná ott a Sátántangó kettőt, szegény a falu, lepukkantak a boltok, csak az urai gazdagok. Felcsútra vinni a focit olyan, mint Keletre vinni az országot. Putyin épp a napokban mondta, hogy két nap alatt Bukarestben tud lenni. Budapesten is itt lehetnek két nap alatt, ezt utoljára '56 novemberében bizonyították be.
- Viccel, ugye?
- Hat-nyolc éve az is viccszámba ment volna, hogy visszamenőleges törvényeket lehet hozni. El lehet kobozni és újraosztani csókosoknak a trafikokat, kaszinókat, földeket; le lehet nyúlni a magánnyugdíj-pénztárakat, államosítani lehet közműcégeket. Sokan most örülnek, hogy elbánnak a bankokkal, és eszükbe sem jut, hogy ők lesznek a következők. Én a "kishibás" embereket szeretem. Kár volt Kunczétól, Lendvai Ildikótól Dávid Ibolyáig mindenkitől megválni. Én is szegtem meg szabályokat, csempésztem kávét Ausztriából, tornacipőt Csehszlovákiából, de milliárdokat lopni más dolog.
- Hajdani közgazdászként mit szól Matolcsy "unortodox" ténykedéséhez?
- Zdeborszky György szerint a magyar közgazdász szakma nem ismer Matolcsy nevű közgazdászt. A Nemzeti Bank elnöke nálunk Guarnerius hegedűt vásárolhat Lajkó Félixnek, aki kiváló művész, de a feleségem történetesen hegedűkészítő mester, tőle tudom, hogy aki úgy fűrészeli a húrokat, ahogy Lajkó, annak nem való a kezébe háromszáz éves, százmilliós hegedű. Matolcsy sajátjaként költi mindnyájunk pénzét, ötmillió eurós felárral vásárol palotákat. A nyugati országok többségében talpig vasban hűsölne már valahol a vérlázító ügyletei miatt.
- Lélektani hadművelet zajlik. Annyi a bőszítő történés, hogy lassan felháborodni sem tudunk igazán. Önt mi védi meg a közönytől?
- A szocializmusban is belső emigrációban éltünk, de a jazzel, a rockkal, a farmerrel megteremtettük a magunk világát. Szolzsenyicin és Konrád nem jelenhetett meg, kézről-kézre adogattuk, Bacsó Péter A tanú című filmje tíz évig porosodott dobozban - öröm volt hozzájutni a tiltott gyümölcsökhöz. A belső emigráció ma újra létezik, de az internet szinte korlátlan lehetőségeket teremt, és gyönyörűség összejönni hasonlóan gondolkodó emberekkel. Én kifejezetten élvezem a nálam okosabbak társaságát, talán ezért is vittem valamire. A szabadság kis körei tehát megteremthetők, Orbánnak nincs akkora hatalma, hogy ezt is elvegye tőlünk.
- Szárszó is erről szólt? A barátságról és a szabadság kis köreiről?
- Szárszó egy hangnemről, egy légkörről szólt. Arról, hogy szellemesen, ironikusan is lehet keményeket mondani. Sőt, a hatalom azt jobban utálja, mert ha kinevetek valamit, akkor egy picit győzök. Szárszó arról is szólt, hogy kortól, foglakozástól függetlenül együtt legyenek, akik Nyugatra néznek. A 2003-as, utolsónak szánt találkozón ott volt a 90 fölötti Fejtő Ferenc, Faludy György, Kosáry Domonkos, és három 80 fölötti: Jancsó Miklós, Göncz Árpád és Mérai Tibor. Akkor arra gondoltam, ennek az oldalnak is megvannak az aprószentjei. Tavaly azért rendeztem meg tíz év után újra, mert azt hittem, ebben a szellemben lehet folytatni. Hát nem lehet. Rettenetes, hogy az én generációmat a fiatalok leírták, ők pedig nem tudnak megszerveződni… Úgyhogy számomra most a Hócipő a legfontosabb feladat. Ez a kis lap 25 éve létezik, manufaktúra, ketten csináljuk Benedek fiammal. Annak idején azért hoztam létre, hogy az általam különösen kedvelt kollégákat, Megyesit, Váncsát, Déri Jánost, Para-Kovács Imrét, Új Pétert s társaikat egy lapban olvashassam. A Hócipőt azok forgatják, akik ugyanazt érzik, mint én, hogy a hatalomnak egyetlen módon biztosan fölébe lehet kerekedni: humorral. Ez a chaplini attitűd - a kisember győz a nagydarab, bunkó rendőr fölött. Ha kinevethetem a hatalmat, az a szabadság érzetét adja. Az olvasók is ezt élik át, legalább amíg olvassák.